https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy narzekają na uciążliwe owady

Magdalena Mikołaj
Wśród roślin - żywicieli wciornastków, mogą być  wspomniane zboża, ale również rośliny ozdobne,  doniczkowe i warzywa. Stąd też może ich być  dużo w Solankach, gdzie mamy dywany  kwiatowe.
Wśród roślin - żywicieli wciornastków, mogą być wspomniane zboża, ale również rośliny ozdobne, doniczkowe i warzywa. Stąd też może ich być dużo w Solankach, gdzie mamy dywany kwiatowe.
W Inowrocławiu pojawiła się plaga czarnych "robaczków". "Pomorska" podjęła próbę ich identyfikacji.

Dlaczego są uciążliwe?

Inowrocławianie narzekają na "robaki" z kilku powodów. Powodują one uczucie swędzenia. Ludzie się drapią a skóra szybko czerwienieje. Często owe "robaki" wpadają do oka. Wówczas spojówka jest podrażniona i pojawia się męczące łzawienie.

Przecinki, kreseczki

Potocznie nazywamy je kreseczkami, przecinkami. Są to małe, ciemne, wijące się po skórze żyjątka, które mogą też latać. - Pojawienie się owadów to sytuacja okresowa - uspokaja Agnieszka Trywiańska, rzecznik prasowy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. -_ Kuracjusze czasami narzekają, że jest ich sporo w Solankach - _dodaje.

Fachowym okiem

- Te owady to najprawdopodobniej wciornastki. Określane też są szerzej jako przylżeńce (rząd owadów) - mówi profesor Uniwersytetu Technologiczno - Przyrodniczego, dr hab. Tadeusz Barczak, kierownik Katedry Zoologii Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt. - _Pod względem sanitarno - epidemiologicznym nie są groźne. Są to szkodniki roślin (tzw. czynniki fitosanitarne), człowiekowi nie wyrządzą krzywdy. Prawdopodobnie będą one nam towarzyszyły w większym nasileniu do końca kwitnienia zbóż - _tłumaczy profesor. Są to owady nękające, które drażnią ludzi, siadając najczęściej na spoconej i wilgotnej skórze, wywołując efekt swędzenia.

Zwabiane przez tężnie

Wśród roślin - żywicieli wciornastków, mogą być wspomniane zboża, ale również rośliny ozdobne, doniczkowe i warzywa. Stąd też może ich być dużo w Solankach, gdzie mamy dywany kwiatowe. - W warunkach suszy wciornastki zwabia do Solanek zapach wody. Jednak prawdopodobnie odlatują one z przysłowiowym kwitkiem, gdyż woda jest słona, a przy okazji usiądą one na tym czy owym kuracjuszu - tłumaczy profesor.

W tym roku tych owadów jest więcej, ale jak opowiada prof. Barczak, wciornastki zawsze istnieją, choć mogą nie rzucać się w oczy, nie być natarczywe, gdyż na co dzień żerują dyskretnie, najczęściej pod pochwami liściowymi.

Jak sobie poradzić ?

Poradnie dermatologiczne nie notują przypadków pokłuć przez wciornastki. - Po poradę zgłaszają się osoby pokąsane przez meszki, choć i to jest rzadkie. Dotąd innych problemów nie było - _tłumaczy dermatolog dr Ewa Henclewska. - Pierwsza pomoc to środki dostępne w aptekach. Tam należy się udać przy dokuczliwych objawach ukąszeń - radzi. _

- Sposobem na odstraszenie przylżeńców mogą być środki przeciwko komarom i innym owadom,ale ich skuteczności nikt nie zagwarantuje - dodaje prof. Tadeusz Barczak.

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kasia

A co mamy powiedzieć "MY" mieszkańcy pobliskich wiosek, gdzie wokół pola. W Rojewie jest plaga tego robactwa. Wakacje, a dzieci siedzą w domu bo na podwórko  nie da się wyjść. Może by się ktoś zainteresował tym problemem ... MASAKRA

G
Gość

Się Pan profesor wysilił, skoro zostały zidentyfikowane powinno się również przeprowadzić badania preparatów, które mogą je odstraszać bądź zwalczać, gdybanie nie przystoi na takim stanowisku.

P
P

Preparaty na komary nie działają (DEET).

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska