Na otwarte spotkanie w WDK przyszło około 50 wąbrzeźnian. Wśród nich radni i urzędnicy.
Czy bezrobotni chcą pracować?
Oczywiście, poruszano temat bezrobocia i powstania w Wałyczu strefy ekonomicznej.
- Po rozmowach z ludźmi mam przeświadczenie, że Urząd Miasta traktowany jest jak fabryka, do której idzie się po pracę. Przychodzi się po nią do burmistrza, pół roku się popracuje, a potem zasiłek i tak cały czas - mówił Leszek Kawski. - Mam inną wizję: zrobię wszystko, aby stworzyć stałe miejsca pracy. Liczymy na to, że w przyszłym roku powstanie w Wałyczu strefa ekonomiczna. Jednak czy ludzie będą chcieli tam pracować?
Skąd wątpliwość? Po doświadczeniach z rekrutacją do pracy przy remontach mieszkań socjalnych. - Mieliśmy wytypować sześć osób, długotrwale bezrobotnych, korzystających z pomocy MOPS-u. Moi pracownicy stwierdzili, że nie będzie z tym problemu, gdyż jest 225 mężczyzn, którzy tę pracę mogliby podjąć. Okazało się jednak, że znaleźliśmy tylko pięć chętnych osób! - mówił Kawski.
Runda pytań mieszkańców
- Należy zająć się drogami gruntownymi na osiedlach. Ponadto uważam, że powinno się bardziej promować Wąbrzeźno, aby więcej osób, które przejeżdżają przez nasze miasto chciało tu zostać - mówił Benedykt Janicki. - Kolejna kwestia to poprawa estetyki miasta. To zadanie dla mieszkańców, aby dbali o swoje posesje.
Burmistrz zapewniał, że temat dróg gruntowych zna. Co więcej - zgłaszali się mieszkańcy, którzy są gotowi, aby ponosić część kosztów remontów.
Powrócił temat basenu. Głos zajął mężczyzna, który - jak mówił - jest częstym gościem pływalni i nie zgadza się z zarzutami, o których było ostatnio głośno. Przekonywał, że w basenie jest ciepło, czysto, a personel bardzo miły.
Leszek Kawski zaznaczał jednak, że największym problemem pływalni jest to, że korzysta z niej niewielu uczniów, a to właśnie z myślą o dzieciach i młodzieży był budowany.
Jarosław Baciński był zaniepokojony przerwaniem badań archeologicznych na Górze Zamkowej. - Powinny być kontynuowane, bo tam jeszcze nie wszystko zostało odkryte!
Mówił też o placu Jana Pawła II. - Jak dla mnie jest on skrzyżowaniem parkingu, parku i poczekalni do lekarza. Niepotrzebny jest pomnik z 1948 roku - uważa Jarosław Baciński i dodał: - Na rynku nie ma wieczorem życia, nic się nie dzieje. Ale to wszystko można poprawić.
Burmistrz odpowiadał, że archeolodzy w opracowaniu napisali, że na Górze Zamkowej zrobiono wszystko, co należało i można na tym terenie rozpocząć inwestycje. Kawski zapewnił też, że projekt zagospodarowania Góry Zamkowej zostanie przygotowany.
Komunikacyjne kłopoty
Jeden z wąbrzeskich kierowców zgłosił, problem na skrzyżowaniu ul. Mickiewicza i 1 Maja. - Może lepiej byłoby umożliwić z placu Jana Pawła II wyjazd ul. Pułaskiego? Wówczas osoby znajdujące się na rynku nie musiałyby dojeżdżać do skrzyżowania ul. Mickiewicza i 1 Maja - proponował kierowca.
- Mamy bardzo dużo uwag od mieszkańców i policjantów dotyczących komunikacji. Dajemy sobie pół roku i po tym czasie będziemy się zastanawiać nad innymi rozwiązaniami - odpowiedział burmistrz Kawski.
Maria Danes zapytała natomiast o możliwość wybudowania ścieżki rowerowej przy ul. Żwirki i Wigury, która prowadzi do ogrodów działkowych. - Najpierw, w przyszłym roku, na ul. Żwirki i Wigury doprowadzona zostanie kanalizacja i gaz. Obiecuję, że będziemy myśleć też o ścieżce do tych działek - zapewniał Kawski.
Chcemy inwestować
Leszek Kawski przedstawił plany na nadchodzący rok.
Remontowane będą drogi wojewódzkie - ul. Chełmińska, ul. 1 Maja od PKS do pl. Jana Pawła II oraz ul. Grudziądzka.
Zmiany czekają także targowisko miejskie. Mamy też cieszyć się nowym wyglądem stadionu miejskiego, który zostanie zmodernizowany wraz z zapleczem sportowym przy Szkole Podstawowej nr 3.
Kontynuowane będą: budowa boiska wielofunkcyjnego przy SP2 oraz drogi łączącej ul. Bukową z ul. Pruszyńskiego.
W dalszym ciągu modernizowane będą chodniki. Wyremontowane zostaną schody przy ul. Żeglarskiej. Oprócz tego powstanie sieć wodociągowa w ul. Modrzewiowej i Jaśminowej. Kanalizacja doprowadzona zostanie na ul. Mikołaja z Ryńska, Przejazdową oraz Żwirki i Wigury.
Czytaj e-wydanie »