Na podlegającym „Wodociągom” składowisku odpadów w Zakurzewie jest coraz więcej odpadów wysokoenergetycznych. Takich, których nie można składować, ale za to można je wykorzystać np. w procesie współspalania.
- W tej chwili odpady te są przekazywane odbiorcom posiadającym stosowne uprawnienia do ich termicznego unieszkodliwiania. Niestety, w związku z tym, że odbiorców jest niewielu, ceny zagospodarowania stale rosną - informuje Beata Adwent, rzeczniczka ratusza.
Stąd pomysł, aby „Wodociągi” w zakładzie utylizacji wytwarzały paliwo alternatywne, które OPEC będzie mógł wykorzystać do pozyskania np. ciepła i ogrzania nim mieszkań podłączonych do grudziądzkiej sieci ciepłowniczej.
CZYTAJ TEŻ: Wygrał aukcję WOŚP. Jeden dzień był prezesem OPEC-u w Grudziądzu
Skąd pieniądze na taką inwestycję?
Aby było to możliwe, potrzebna jest m.in. infrastruktura do spalania takiego paliwa w OPEC-u, a spółki muszą pozyskać odpowiednie pozwolenia. Koszty takiej inwestycji liczone będą w milionach złotych. Dlatego i OPEC, i „Wodociągi” mają szukać źródeł dofinansowania do tego projektu.
Porozumienie o współpracy podpisali prezesi: Tomasz Pasikowski z MWiO i Marek Dec z OPEC-u.
- Od samego początku mojej prezydentury konsekwentnie staram się o to, aby konsolidować potencjał spółek komunalnych. To porozumienie jest kolejnym krokiem w tym kierunku. Pokazujemy, że nasze spółki mogą współpracować dla dobra mieszkańców - mówił Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.
