Miliony na drogi w gminie Chełmno, ale też więcej na...

  Miliony na drogi w gminie Chełmno, ale też więcej na inwestycje niż rok temu

  Monika Smól

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Dochody gminy Chełmno w bieżącym roku sięgnąć mają 26 mln złotych. Wydatki będą o 2 mln złotych większe. - Zaplanowaliśmy więcej inwestycji - podkreśla wójt, Krzysztof Wypij.
  Droga do przebudowy w gminie Chełmno, którą dojeżdża się między innymi do świetlicy wiejskiej w Klamrach, którą wybudowano w ubiegłym roku

  Droga do przebudowy w gminie Chełmno, którą dojeżdża się między innymi do świetlicy wiejskiej w Klamrach, którą wybudowano w ubiegłym roku ©Nadesłane UG Chełmno

  Na inwestycje w tym roku wójt i radni zdecydowali się przeznaczyć 6,2 mln złotych.

  - To o około 2 mln złotych więcej niż przed rokiem, ale trzeba wziąć pod uwagę to, że ceny materiałów usług są wyższe - wyjaśnia pierwszy w gminie. - Oczywiście, zadań do realizacji za te pieniądze również w tym roku będzie więcej.

  Wypadek na A1 w Grudziądzu. Dziewczynka w ciężkim stanie

  Znaczne pieniądze zainwestują w gminie w modernizację dróg.

  - Zabezpieczyliśmy w budżecie pieniądze na drugi i trzeci etap przebudowy drogi Nowe Dobra - Podwiesk - mówi Krzysztof Wypij.
  - Wartość inwestycji to 3,5 mln złotych, ale liczymy na dofinansowanie z PROW-u - 2 mln złotych. Na 98 procent pewne jest, że umowę na to dofinansowanie z marszałkiem podpiszemy. Na całym odcinku będzie asfalt, pobocza zostaną utwardzone. Jezdnia będzie miała cztery metry szerokości.

  Drogę z Podwieska do Dolnych Wymiarów też zakwalifikowano do remontu na najbliższe miesiące.

  - To około jeden kilometr prowadzący między innymi do świetlicy wiejskiej, której w ubiegłym roku doczekali się mieszkańcy Klamer - mówi Krzysztof Wypij. - Tu także za kilka miesięcy kierowcy jeździć będą gładkim asfaltem.

  Gmina nie wyremontuje żadnej drogi wspólnie z powiatem.

  - Zdecydowaliśmy, że zrobimy kumulację środków z dwóch lat i w przyszłym roku - wzdłuż drogi powiatowej Chełmno-Sztynwag - zlecimy budowę ścieżki rowerowej - zapowiada wójt gminy Chełmno. - Dużo inwestycji w tym roku koncentruje się w Klamrach. Kiedyś była to jedna z najuboższych, najmniej zadbanych wsi w naszej gminie. Właściwie - piaski. Jednak w związku z tym, że usytuowana jest zaledwie pięć kilometrów od Chełmna, wiele osób zaczęło budować tam domy.

  Po zbudowaniu świetlicy - miejsca spotkań mieszkańców, w tym roku czas na zagospodarowanie centrum wsi Klamry.

  - Planujemy pozyskać pieniądze - mówi wójt. - W urzędzie marszałkowskim jest program dotyczący rewitalizacji najbardziej zaniedbanych obszarów wiejskich i staramy się o wsparcie na kilka zadań. Chcemy zagospodarować teren przy świetlicy, zbudować parking, ogrodzenie, boisko sportowe, fitness - za 1,2 mln złotych. Ponadto, w maju kupimy wyposażenie świetlicy za 100 tys. złotych.

  Mogłoby dość do katastrofy  Kupiony zostanie też wóz strażacki, za 100-120 tys. złotych, dla OSP w Starogrodzie. Wysłużony, 46-letni, zostanie sprzedany.

  W Różnowie przebudowy doczeka się most przez Kanał Starogrodzki.

  - Jest drewniany, dużo inwestujemy w naprawy - dodaje Wypij. - Lepiej zrobić raz solidny, betonowy i nie wydawać ciągle pieniędzy. Mamy na to 200 tys. złotych. Wyłonimy wykonawcę remontu małej sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Małych Łunawach. Wymienimy dach, będzie termomoderniza-cja, a potem gruntowny remont. Tam jest zagrożenie katastrofą budowlaną. Sala będzie służyła mieszkańcom na spotkania, bo wieś nie ma świetlicy.

  Ile gmina dołoży do oświaty?

  - Do oświaty około 2 mln złotych z dowozami. Subwencja jest na ucznia, a klasy są niewielkie: 12-13 osobowe - podaje wójt. - Do opieki społecznej też co roku dokładamy - w tym 800 tys. złotych.


  Burza Mózgów z Robertem Biedroniem w Inowrocławiu.


  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej