https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mimo niżu w powiecie mogileńskim udało się zapełnić klasy

Agnieszka Nawrocka [email protected] tel. 52 357 22 33
Dwie najpopularniejsze szkoły ponadgimnazjalne w powiecie mogileńskim nie dają się niżowi demograficznemu
Dwie najpopularniejsze szkoły ponadgimnazjalne w powiecie mogileńskim nie dają się niżowi demograficznemu sxc.hu
Dwie najpopularniejsze szkoły ponadgimnazjalne w powiecie mogileńskim nie dają się niżowi demograficznemu. W Mogilnie i Bielicach cieszą się z tegorocznego naboru.

Od tego ilu do szkół przyjdzie uczniów zależy ile powstanie oddziałów i czy będzie praca dla nauczycieli. Niż demograficzny zagraża szkołom powiatu mogileńskiego.

Jeszcze przed wakacjami starostwo wyliczało, że w szkołach może ubyć setka uczniów, a część pracowników powiatowych placówek pożegna się z pracą. Nie znamy wyników naboru w Strzelnie, czyli połączonych trzech placówek - szkoły zawodowej, liceum ogólnokształcącego i gimnazjum prowadzonego przy tych szkołach. W dwóch pozostałych szkołach prowadzonych przez starostwo nie narzekają na tegoroczny nabór.

Nabór zakończony sukcesem

Dyrektorzy przyznają, że niż demograficzny daje się we znaki, a liczba uczniów systematycznie spada. Dlatego szkoły robią wszystko, aby gimnazjaliści nie uciekali do ościennych powiatów, przyciągają także uczniów z sąsiednich miejscowości.

Wbrew wcześniejszym obawom o to ilu pierwszoklasistów zjawi się w szkole we wrześniu, kadra zespołu szkół w Mogilnie ma powody do zadowolenia.

- Powstanie dziewięć pierwszych klas, to bardzo duży sukces - mówi dyrektor zespołu szkół Zbigniew Grzechowski.

W szkole powstaną cztery pierwsze klasy liceum ogólnokształcącego, będą dwa oddziały technikum i trzy klasy zasadniczej szkoły zawodowej. W sumie naukę rozpocznie się w ZS przy ulicy Dworcowej 286 nowych uczniów.

Najwięcej będzie absolwentów miejscowego gimnazjum gminnego, bo aż 152. Do szkoły przychodzi 36 osób ze gimnazjum Dąbrowie, 19 z gimnazjum w Bielicach, 15 osób z Janikowa, 16 ze Strzelna (z gimnazjum gminnego), 13 z Orchowa i 12 z Kruchowa. Do zespołu zapisali się także absolwenci gimnazjum w Trzemesznie, Trzemżalu, Barcinie, Gnieźnie.

Wiadomości z Mogilna

Liczą się wyniki i program stypendiów

W czym tkwi sukces szkoły?

Zbigniew Grzechowski mówi: - Co roku ankietujemy gimnazjalistów i ich rodziców. Pytamy czego chcą się uczyć, co chcą robić w przyszłości, jakie mamy stworzyć kierunki.

Mając rozeznanie w preferencjach młodzieży szkoła tworzy oddziały. I tak w tym roku młodzież mogła wybrać klasę organizacji reklamy czy klasę liceum, w którym będą uczyć się podstaw psychologii.
Uczniów przyciąga także system stypendialny. Powiat mogileński i Fundacja Powiatu Mogileńskiego współfinansują dojazdy uczniów do szkół, wypłacają także stypendia uczniom, którzy osiągają wysokie wyniki w nauce.

Zespół szkół w Mogilnie w tym roku kusił także młodzież możliwością wylosowania tableta. Wśród rozpoczynających naukę zostaną wylosowane cztery takie urządzenia.

Zespół szkół w Mogilnie to jedna z najlepszych szkół w województwie. Uczniowie dobrze wypadają na egzaminach maturalnych. W prestiżowym rankingu miesięcznika "Perspektywy" placówka zajmuje 3. miejsce w województwie i 33. w kraju.

Z tegorocznego naboru cieszą się także pracownicy zespołu szkół w Bielicach. Jak mówi dyrektor Hieronim Banaszkiewicz udało się stworzyć sześć klas technikum, będą też trzy klasy gimnazjum. W Bielicach młodzież może uczyć się w gimnazjum, które ma klasy o profilu sportowym. Absolwenci gimnazjum mogą wybrać technikum rolnicze (m.in. klasy hodowli koni, agrobiznesu czy agroturystyki), jest szkoła mechanizacji rolnictwa oraz żywienia i usługi gastronomicznych, a także technikum ekonomiczne, hotelarskie, logistyczne. Jest też liceum ogólnokształcące i klasy zasadniczej szkoły zawodowej. Szkoła ma do dyspozycji duże gospodarstwo rolne - ziemię i hodowlę zwierząt.

Dyrektorzy obu szkół przyznają - napływ uczniów oznacza, że w tym roku uda się uratować nauczycielskie etaty. W obu placówkach nie będzie zwolnień.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

r
rodzic

Ciekawi mnie jak będzie funkcjonowac gminne gimnazjum za nowych rządów. W końcu rodzinna klika odejdzie na bok...

B
Bartek

Egzaminy wypadły jak zawsze... REWELACYJNIE :D

m
monia

A o co chodzi z tym ,że do tej pory Pałuki nie podały jak wypadły egzaminy w gimnazjach w Strzelnie?A matura?

j
jasnowidz z Człuchowa
W dniu 11.08.2013 o 18:04, wesołek napisał:

U naszego wszechwładnego mocarza :) Reformę zafundował taką, że myszy po kątach ubaw mają :) Jak będzie trza, to nawet Uniwerek Kazia Wielkiego z SP połączy :)))

 


Każdy sposób jest dobry byle dla nauczycieli robota była. Tylko patrzeć jak nasi magicy wykombinują szkołę z etatami dyr i nauczycieli ale bez uczniów. Artysta który to przeprowadzi ma murowany etat ministra oświaty w rządzie Tuska.

w
wesołek
W dniu 10.08.2013 o 22:58, podatnik napisał:

A jak w  " Sorbonie " w MARKOWICACH ???, WRONOWACH , CIECHRZU ???? Ilu uczniów przypada na jednego nauczyciela .... ile kosztuje uczeń w tych szkółkach rocznie ????  Ilu nauczycieli pracuje w poszczególnych  "uczelniach" ,ile zarabiają ich  " dyrektorzy". Jakie są roczne koszty ich (szkół) utrzymania ? Gdzie można uzyskać odpowiedzi na te pytania ????

U naszego wszechwładnego mocarza :) Reformę zafundował taką, że myszy po kątach ubaw mają :) Jak będzie trza, to nawet Uniwerek Kazia Wielkiego z SP połączy :)))

p
podatnik

A jak w  " Sorbonie " w MARKOWICACH ???, WRONOWACH , CIECHRZU ???? Ilu uczniów przypada na jednego nauczyciela .... ile kosztuje uczeń w tych szkółkach rocznie ????  Ilu nauczycieli pracuje w poszczególnych  "uczelniach" ,ile zarabiają ich  " dyrektorzy". Jakie są roczne koszty ich (szkół) utrzymania ? Gdzie można uzyskać odpowiedzi na te pytania ????

d
den

Dyrektorzy obu szkół przyznają - napływ uczniów oznacza, że w tym roku uda się uratować nauczycielskie etaty.

To szkoły są od ratowania nauczycielskich etatów czy od nauczania młodzieży? W rezultacie obniżenia poziomu szkoły nasze kończy nawet głąbiarstwo zasilające później szeregi klientów PUP. No ale się udało. W taki sposób to my daleko nie zajedziemy.

G
Gość

A jak u Pana? Panie Mikołajczak?

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska