Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minikowo 2020. Zwiedzali poletka demonstracyjne, dyskutowali w internetowej sieci - o klimacie, glebie i białku

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Poletka demonstracyjne obejrzał m.in. Marcin Smażyk (stoi po prawej)
Poletka demonstracyjne obejrzał m.in. Marcin Smażyk (stoi po prawej) Lucyna Talaśka-Klich
Zakończyły się Krajowe Dni Pola w Minikowie, ale poletka uprawne można zwiedzać aż do zbiorów. Także te w Grubnie koło Chełmna oraz w Chrząstowie koło Nakła!

- Po opadach deszczu uprawy prezentują się znacznie lepiej niż w poprzednich latach, ale obawiam się, że wystąpią choroby grzybowe - mówił Marcin Smażyk, rolnik z Małocina (pow. nakielski), którego spotkaliśmy przy poletkach demonstracyjnych w Minikowie.

On gospodaruje na ok. 90 ha i na Krajowe Dni Pola przyjechał po to, by zobaczyć efekty stosowania różnych systemów agrotechniki, nawadniania, ochrony i nawożenia upraw. No i po to, by porozmawiać z ekspertami, zasięgnąć porad.

Susza utopiona w kałużach

Tym razem na polach w Minikowie nie było widać skutków suszy, ale kałuże. Pomimo tego rolnicy z chęcią oglądali nowoczesne systemy nawodnień.

- Susza może do nas powrócić jeszcze w tym roku - mówili gospodarze z gminy Chełmno. - Musimy przygotować się, że raz będzie wody w glebie za mało, raz za dużo. Dlatego tak ważne jest, by mieć nie tylko z czego nawadniać, ale by melioracja była drożna.

Debaty w internetowej sieci

Osuszy i zmianach klimatu mówiono także podczas wideokonferencji (22 i 23 bm.)
- Dziś rolnicy mają wielki problem: okresowe susze lub okresowe nadmiary wody. Powstaje kłopot, co zrobić, by zatrzymać wodę, gdy mamy jej więcej, i potem ją wykorzystać - mówi Marek Radzimierski z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, który uczestniczył w debacie. - To nie jest łatwe. Głównym „zbiornikiem”, który mógłby się napełnić, jest gleba. Jednak 56 proc. gleb w Polsce ma niską zawartość materii organicznej.

Z kolei dr hab. Jerzy Kozyra z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - PIB w Puławach zwrócił uwagę, że powinniśmy się przygotować na okresy suszy występującej na przemian z okresami nadmiernych opadów. Nie możemy zapominać o tym, że w związku z ociepleniem klimatu i szybszym parowaniem, susza może częściej do nas powracać. A na zmiany klimatu ma wpływ także rolnictwo i dlatego trzeba bardziej dbać o środowisko.

Prof. dr hab. Jacek Żarski, z Uniwersytetu Technologiczno - Przyrodniczego w Bydgoszczy zauważył, że susza to nic nowego, stała się ona nieodłącznym elementem gospodarki. Z jej skutkami można walczyć w sposób bierny (np. ubezpieczenie upraw), prewencyjny (m.in. właściwy dobór odmian roślin) i aktywny. Ten aktywny dotyczy nawodnień.

Wodna interwencja

- Nawodnienia w Polsce mają charakter czysto interwencyjny - powiedział nam dr hab. inż. Roman Rolbiecki, prof. Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, który był moderatorem debaty. - Podstawowym źródłem wody dla roślin jest opad atmosferyczny, a nawodnienia uzupełniają ewentualne niedobory.

Dodał, że nawodnienia w czasie suszy są niezbędne, ale nie dotyczy to wszystkich upraw: - Nie nawadniamy roślin, których zwyżki plonów pod wpływem nawodnienia będą niskie - podkreślił dr Rolbiecki.

Wczoraj rozmawiano m.in. o krajowych źródłach białka (w tym o roli roślin bobowatych w strukturze upraw, polskim programie białkowym i alternatywnych źródłach białka wobec białka genetycznie zmodyfikowanego).

- Co prawda Krajowe Dni Pola 2020 dobiegły końca, ale ponad 500 odmian roślin uprawnych, które zajmują ok. 11 ha, można oglądać aż do zbiorów! - podkreślił dr Ryszard Zarudzki, dyrektor KPODR Minikowo. - Zapraszamy także na poletka w Grubnie i w Chrząstowie!

Agro Pomorska:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska