Wskaźnik wykorzystania środków finansowych w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 wyniósł 141,12 procent (zestawienie w załączniku). Kujawsko-Pomorskie jest pod tym względem najlepsze w Polsce – nie tylko w porównaniu z programami operacyjnymi innych województw, ale także z programami operacyjnymi realizowanymi na szczeblu krajowym.
To dane, które mówią o efektywności wdrażania wsparcia z Unii Europejskiej – wyższy poziom alokacji oznacza, że za tę samą kwotę zrealizowano więcej projektów, a wsparcie trafiło do większej liczby beneficjentów. Efekt to większe oddziaływanie unijnych funduszy na rozwój regionu.
RPO w Kujawsko-Pomorskiem. Wleczemy się na szarym końcu w kraju [grafika]
Spełniające funkcję Instytucji Audytowej Ministerstwo Finansów permanentnie kontroluje też Urząd Marszałkowski pod kątem poprawności wydatków deklarowanych w ramach RPO. Województwo kujawsko-pomorskie znalazło się wśród sześciu województw z najwyższymi wskaźnikami w tym zakresie.
Nowy Regionalny Program Operacyjny. Opornie z dotacjami - słabo na tle kraju!
- W Kujawsko-Pomorskiem dobrze wykorzystaliśmy środki, które trafiły do naszego regionu w poprzedniej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. To zasługa naszych partnerów – samorządowców, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i innych zaangażowanych środowisk – którzy sięgnęli po te pieniądze i potrafili je efektywnie wykorzystać – tłumaczy marszałek Piotr Całbecki.
Wartość europejskiego wsparcia dla naszego RPO na lata 2007-2013 wyniosła blisko miliard euro (ponad 4 mld złotych). Najwięcej (więcej niż co czwartą złotówkę) wydaliśmy na inwestycje w infrastrukturę techniczną (przede wszystkim na modernizację dróg) oraz dotacje i inne formy pomocy dla przedsiębiorstw. 13 proc. pochłonęły twarde projekty w dziedzinie polityki społecznej, a 12 proc. przedsięwzięcia związane z ochroną środowiska. 98 procent mieszkańców Kujaw i Pomorza uważa, że RPO 2007-13 przyczynił się do rozwoju województwa, a blisko 90 procent zauważa prorozwojowe działania programu także w odniesieniu do własnego najbliższego otoczenia.
Nadzieja w eksporcie, bo czekamy na dotacje
- Na efektywność w wydatkowaniu środków z Unii Europejskiej stawiamy też w naszym RPO na lata 2014-2020. Aktualnie, w związku ze zmianą polityki wdrożeniowej dostosowujemy mechanizmy wdrażania funduszy unijnych w naszym województwie do oczekiwań na szczeblu krajowym i europejskim. Chodzi o to by przyspieszyć kontraktację i certyfikację środków unijnych. Efekty już widać: po podpisaniu umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, uruchamiającej ponad 47 mln euro z RPO w ramach tzw. instrumentów finansowych, wskaźnik kontraktacji środków w ramach nowego RPO wzrósł do blisko 11 proc. i jest zgodny z prognozą na pierwszy kwartał 2017 roku - dodaje marszałek.
Będziemy dążyć do zabezpieczenia interesów Polski". Spotkanie przywódców Grupy Wyszehradzkiej ws. Brexitu (x-news/TVN):
