Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młody rolniku, sprawdź, czy dotacja jest w zasięgu twojej ręki

KAMILA PERKOWSKA
fot. Tytus Żmijewski
Ułatwianie startu młodym rolnikom.

Tysiące świeżo upieczonych gospodarzy, rozpoczynających pracę na własny rachunek, czekają na unijne wsparcie. Zgodnie z ostatnimi zapowiedziami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wnioski o premie dla młodych rolników można będzie składać jeszcze w tym roku.
Dofinansowanie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-13 wyniesie 420 milionów euro. W ciągu siedmiu lat resort rolnictwa chce pomóc ponad 33 tysiącom młodych, aktywnych, wykształconych i chcących samodzielnie prowadzić gospodarstwa rolników.
Zasady, jakie będą obowiązywały w latach 2007-13, znacząco różnią się jednak od tych z lat 2004-06. Zmiany wynikają z bardzo dużego zainteresowania dotacjami. - Poprzednio nie wystarczyło pieniędzy dla wszystkich, którzy spełnili warunki. Teraz trochę je zaostrzyliśmy, po to, żeby tak wiele osób nie musiało odchodzić z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z kwitkiem - wyjaśnia Henryk Kowalczyk, wiceminister rolnictwa.

Nie dłużej niż rok

Pomoc przyznawana jednemu gospodarzowi nadal będzie wynosiła 50 tys. zł. - Policzyliśmy, że pieniędzy wystarczy w sumie dla około 33,6 tysięcy młodych rolników - mówi minister Kowalczyk.
Zgodnie z przepisami młody rolnik to osoba fizyczna, która skończyła już 18 lat, ale nie przekroczyła jeszcze 40. - Aby w tym roku starać się o premię, musi jeszcze przed złożeniem wniosku ubezpieczyć się w KRUS w pełnym wymiarze oraz posiadać na własność gospodarstwo - zaznacza Jan Krzysztof Ardanowski, drugi z wiceministrów rolnictwa. Co ważne, w chwili składania dokumentów młody rolnik nie może prowadzić gospodarstwa dłużej niż 12 miesięcy, a w momencie otrzymania z ARiMR decyzji - maksymalnie 18 miesięcy.
- To jest wyjątkowy rok - dodaje Henryk Kowalczyk. - W następnych latach zasady będą już nieco inne. Najpierw trzeba będzie złożyć wniosek o dotację, a dopiero potem kupić lub przejąć gospodarstwo.

Bardzo ważną zmianą jest wielkość gospodarstwa. Wcześniej wystarczyło być właścicielem zaledwie jednego hektara gruntów rolnych, teraz jego powierzchnia musi być przynajmniej równa średniej wojewódzkiej. Dla Kujawsko-Pomorskiego wynosi ona 14,47 ha.

Zaplanuj wydatki

Niezbędny przy staraniu się o dofinansowanie będzie biznesplan. To właśnie w nim rolnik musi przedstawić pomysł na funkcjonowanie gospodarstwa po otrzymaniu premii 50 tys. zł. Biznesplan musi zawierać:
* cele i etapy rozwoju gospodarstwa;
* opis wyjściowej sytuacji gospodarstwa (szczególnie informacje dotyczące jego zasobów oraz struktury produkcji);
* opis i harmonogram planowanych inwestycji (z uwzględnieniem inwestycji służących dostosowaniu gospodarstwa do standardów w zakresie higieny, ochrony środowiska i warunków utrzymania zwierząt);
* początkowy i docelowy wynik ekonomiczny gospodarstwa;
* informacje na temat sposobu uzupełnienia wykształcenia - jeżeli warunek ten nie jest spełniony w momencie składania wniosku.

Plan rozwoju gospodarstwa będzie dokładnie przeanalizowany przez pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Pierwsza kontrola

Przede wszystkim jednak sprawdzą najpierw, czy wnioskodawca faktycznie jest młodym rolnikiem, tzn. czy:
* nie zarejestrował się wcześniej jako producent i nie legitymuje się numerem identyfikacyjnym nadanym przez ARiMR (w tym roku nie dłużej niż 12 miesięcy od złożenia wniosku);
* nie korzystał z innych unijnych (i krajowych) programów pomocowych, na przykład: SAPARDU, SPO, PROW 2004-06;
* nie starał się o rolnicze kredyty preferencyjne (w przypadku ubiegania się o dotację po 2007 roku);
* nie był ubezpieczony w KRUS jako rolnik (w przypadku ubiegania się o dotację po 2007 roku);
* posiada co najmniej 3-letni staż pracy w gospodarstwie;
* posiada kwalifikacje zawodowe - przynajmniej średnie wykształcenie rolnicze.

Jeżeli młody rolnik w chwili składania wniosku nie będzie spełniał ostatniego z wymogów, wykształcenie będzie musiał uzupełnić w ciągu trzech lat od otrzymania premii.

Nie zwlekaj!

Wniosek wraz z biznesplanem oraz szeregiem innych zaświadczeń (m.in. wyciągiem z KRUS, ZUS, świadectwem szkolnym) gospodarz będzie musiał złożyć w biurze powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa osobiście, przez upoważnioną do tego osobę, za pośrednictwem poczty lub przesyłką kurierską. - Dokładny termin naboru dokumentów ogłosimy, jak zwykle, z wyprzedzeniem - zapewnia Radosław Iwański, rzecznik prasowy ARiMR.
Wnioski będą rozpatrywane według kolejności ich złożenia. Ważne jest więc, by rolnicy nie zwlekali do ostatniej chwili. Agencja, od momentu otrzymania dokumentów, będzie miała 90 dni na wydanie decyzji o przyznaniu (lub też nie) dotacji młodemu rolnikowi.

Musisz się rozliczyć

Jeżeli decyzja będzie pozytywna, rolnik po udzieleniu mu pomocy, będzie musiał samodzielnie prowadzić gospodarstwo minimum przez pięć kolejnych lat. Natomiast już po trzech latach (oprócz uzupełnienia wykształcenia), będzie musiał rozliczyć się na podstawie faktur z 70 procent dotacji. - Tę część trzeba wydać na konkretne inwestycje w gospodarstwie, na przykład: zakup maszyn, urządzeń, ziemi. Resztę można przeznaczyć na własne potrzeby, takie jak kupno samochodu lub remont domu - wyjaśnia minister Ardanowski.

Po trzech latach młody rolnik zostanie skontrolowany przez ARiMR. Jeżeli w tym czasie nie zrealizuje biznesplanu i nie przedstawi faktur, będzie musiał w części lub całości zwrócić przyznaną mu premię.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska