https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Blisko setkę padłych dzików znaleziono w 18 dni! Wirus ASF szaleje w kujawsko-pomorskich lasach

Agnieszka Romanowicz
Każdy padły dzik trafia do szczelnie zamkniętego worka
Każdy padły dzik trafia do szczelnie zamkniętego worka Agnieszka Romanowicz
W 18 dni kwietnia znaleziono 82 padłe dziki i to tylko w trzech powiatach. Służby czyszczą lasy trucheł dzików, zabitych przez ASF. Choroba zmniejsza populację dzika w strefach zapowietrzonych. Rolnicy wiążą z tym plany.

- Pierwszy raz posieję kukurydzę pod lasem, na nieogrodzonym terenie – mówi rolnik z powiatu świeckiego. – Zaryzykuję, bo mamy znacznie mniej dzików. Kilka lat temu było odwrotnie. Musiałem ogrodzić pole, bo jak dziki w nie wlazły, to nie wychodziły do żniw i czyściły wszystko.

Czyszczą lasy z wirusa

Powiat świecki, a także chełmiński i grudziądzki ciągle są uznane za objęte afrykańskim pomorem świń. Szczęśliwie, choroba nie pojawia się już w chlewniach, jednak szaleje w okolicznych lasach. Tylko od 1 do 18 kwietnia br. weterynarze, myśliwi i grupa tropiąca martwe dziki z psami znalazła na tych terenach 82 dziki padłe przez ASF.

Celem jest oczyszczenie lasów z trucheł, bo z badań wynika, że większość dzików zaraża się przez kontakt z padliną martwych dzików.

Działaniom służb sprzyja osiadły tryb życia, który prowadzą dziki.

- Prawdopodobieństwo stwierdzenia przypadku ASF u dzików maleje gwałtownie wraz z odległością od wcześniejszych ognisk choroby, osiągając minimalny poziom w odległości około 40 km od nich – informują badacze z Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży.

Warto zatrzymać dziki płotem

Jednak chorobę roznoszą też drapieżne ptaki i ludzie. Ryzyko jej rozprzestrzeniania pozostaje duże, o czym świadczy rozchodzenie się ASF po Europie. Naukowcy z Białowieży wskazują najskuteczniejszą strategię kontroli ASF wśród dzików, stosowaną z powodzeniem w Czechach i Belgii:

- To grodzenie obszarów zajętych przez ASF w promieniu co najmniej 20 km płotem o wysokiej (95 proc.) efektywności w blokowaniu dzików oraz zakaz polowań w ogrodzonej strefie zakażonej, a także systematyczne wyszukiwanie i usuwanie z niej martwych dzików oraz redukcja liczebności populacji na przyległym obszarze.

Dlaczego polowania powinny być zakazane? - Ze względu na niewielki efekt redukcji populacji w stosunku do śmiertelności powodowanej przez ASF oraz związane z polowaniami ryzyko przemieszczeń dzików poza strefę zakażoną – tłumaczą naukowcy.

Potwierdzają oni obserwacje rolników, że w powiatach zapowietrzonych ASF znacznie ubyło dzików. Dane z Puszczy Białowieskiej pokazują spadek liczebności o 80 procent.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska