Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodych plastyków z Nakła najbardziej inspirują kościoły

(ms)
Mikołaj Spławski (z lewej) zdobył drugą nagrodę w kategorii klas IV-VI. To nie pierwsza jego nagroda w konkursach plastycznych. Na wernisaż przyszedł do muzeum z mamą
Mikołaj Spławski (z lewej) zdobył drugą nagrodę w kategorii klas IV-VI. To nie pierwsza jego nagroda w konkursach plastycznych. Na wernisaż przyszedł do muzeum z mamą Maja Stankiewicz
Wczoraj poznaliśmy laureatów konkursu plastycznego "Moje spotkanie z zabytkami". Młodzież najchętniej malowała świątynie. Choć siedziba organizatora muzeum w Nakle - to też częsty motyw prac.

Wyzwanie rzucono młodzieży z gminy Nakło. Odzew był duży. Za kredki i pędzle chwyciło blisko stu młodych wykonawców.

Także uczniowie z Sadek podjęli temat. Regulamin konkursu nie pozwalał jednak, by walczyli o nagrody. Ich prace prezentowane są w muzeum poza konkursem. A wystawa inspirowana zabytkami gminy otwarta została w spichrzu przy ul. Pocztowej wczoraj w południe. Zaraz po ogłoszeniu werdyktu jury i złożeniu gratulacji laureatom.

Przeczytaj także:Powiat nakielski. Jest kasa. Czas rozpoczynać inwestycje

Najwięcej prac ukazuje kościoły w Nakle - św. Wawrzyńca i św. Stanisława. Młodzi twórcy zainteresowali się też świątyniami w Ślesinie i Potulicach oraz klasztorem w Sucharach. Z budynków niesakralnych za największe zabytki Nakła uczniowie uznali spichrz przy ul. Pocztowej- siedziba muzeum oraz gmach LO im. Krzywoustego.

Pałac w Samostrzelu także okazał się wdzięcznym tematem. Tyle, że jako zabytek w gminie Sadki, nie powinien stanowić tematu prac. - Konkurs organizujemy piąty raz. Po raz pierwszy otrzymaliśmy prace dotyczące zabytków, które mamy w muzeum np. na jednym z rysunków jest kołowrotek. Cieszy, że młodzież zauważa, że także przedmiot może być zabytkiem, nie tylko budynek - podkreśla Anna Sergott, adiunkt muzealny.

Na jednym z rysunków znalazł się nawet "Łokietek", statek Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle. - Okazało się, że słusznie. Jest to już zabytek techniki, bo powstał w latach 50. - oceniają w muzeum.

A kto wygrał konkurs? Wśród najmłodszych wykonawców (klasy I-III) pierwsze miejsce zdobyła Ksawera Hibner z SP nr 4 w Nakle, dwa kolejne przypadły uczennicom SP nr 3 w Nakle: Annie Borus i Katarzynie Kamińskiej. Jury wyróżniło też Mateusza Brzuścikowskiego.

W kategorii: klasy IV-VI nagrodzono Dominika Ossowskie-go, ucznia SP w Paterku (pierwsze miejsce) oraz Mikołaja Spławskiego ( SP nr 4 w Nakle) i Julię Balcer ( SP nr 2 w Nakle). Czterech autorów wyróżniono. Są to: Zofia Sell, Julia Urban, Katarzyna Szcześniak i Damian Wachowiak. Gratulujemy.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska