MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi cyrkowcy zwiedzali i ćwiczyli w Dortmundzie

(kat)
To, w czym cyrkowcy czują się najlepiej, czyli trening. Na zdjęciu: Dominika, Ida i Michał z Hecy z Lipinek podczas żonglerki.
To, w czym cyrkowcy czują się najlepiej, czyli trening. Na zdjęciu: Dominika, Ida i Michał z Hecy z Lipinek podczas żonglerki. Nadesłane
Na warsztaty połączone ze zwiedzaniem wyjechali podopieczni grup cyrkowych z Brodnicy i Lipinek. Dużo ćwiczyli, ale i zwiedzali. - Fani Borussii mogli siąść w szatni na miejscach: Lewandowskiego i Błaszczykowskiego - mówi Ewa Dembek, starosta powiatu nowomiejskiego.

Cyrk naszym językiem - to tytuł projektu, w którym wzięli udział członkowie grupy cyrkowej "Heca" z Lipinek, Bedekus z Brodnicy oraz podopieczni firmy pedagogicznej Wellenbrecher z Dortmundu. Zajęcia zorganizowano w Nottuln w Niemczech.

- Ten projekt to kontynuacja współpracy, która rozpoczęła się w 2003 r. projektem w Jorze Wielkiej na Mazurach, a w której brały też udział dzieci z nowomiejskiej świetlicy Nazaret - mówi Ewa Dembek, starosta powiatu nowomiejskiego i jednocześnie instruktorka.

Organizatorem przedsięwzięcia po stronie niemieckiej był Arnold Gladisch. - Przez dziesięć dni dzieci i młodzież pracowały, aby przygotować wspólnie galę artystyczną, którą zaprezentowano w Dortmundzie i która zgromadziła liczną widownię - dodaje starosta.

Oprócz treningów stricte cyrkowych był czas na sport, basen, a największą atrakcją była wycieczka do Dortmundu i zwiedzenie stadionu Borussii.
- Fani drużyny mogli przejść drogą, jaką pokonują piłkarze zanim dotrą na stadion. Siąść w szatni na miejscu Lewandowskiego, Błaszczykowskiego czy Piszczka, to dopiero atrakcja. Najbardziej odwiedziny w tym miejscu przeżył Filip Suliński z Biskupca - to było jego marzenie, które udało mu się spełnić - relacjonuje Ewa Dembek.

Podczas wyjazdu, w siedzibie Wellenbrecher w Dortmundzie zorganizowano konferencję "Cyrk nowym językiem pedagogów", której gospodarzem był Jochen Glörfeld. W spotkaniu uczestniczyła Ewa Dembek, starosta nowomiejski oraz Ewa Tarnarzewska - koordynator z Wellenbrecher.

Podczas konferencji ustalono, że pod koniec października w Starostwie Powiatowym w Nowym Mieście Lubawskim zorganizowana zostanie konferencja dotycząca pieczy zastępczej i pomocy pedagogicznej. - Dla dzieci z naszych grup cyrkowych to była bardzo dobra lekcja tolerancji. Współpracowały z dziećmi z różnymi dysfunkcjami, służyły im pomocą, miały okazję sprawdzić się też w roli instruktorów - podsumowuje wyjazd starosta.

Projekt był możliwy dzięki dofinansowaniu z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Organizatorzy programu to firma Wellenbrecher z Dort-mundu w Niemczech oraz Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Kulturalnych "Kładka" z Lipinek.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska