Głównym celem projektu "Młodzi obywatele głosują" jest zmiana nastawienia społeczeństwa, a szczególnie młodego pokolenia do udziału w demokratycznych wyborach oraz kształtowanie postaw obywatelskich.
Oddać ważny głos
Program nie ma na celu agitacji politycznej, nie wspiera żadnego kandydata ani partii przez niego reprezentowanej, nie wspiera żadnego z komitetów wyborczych, ma tylko charakter edukacyjny. Młody człowiek dowiaduje się, jak wygląda lokal wyborczy, jak należy się w nim zachować oraz jak oddać głos, aby był ważny.
Przed dniem wyborów uczniowie mogli zapoznać się z funkcjonowaniem Parlamentu Europejskiego za pośrednictwem informacji wywieszonych na tablicach w holu szkoły, za pośrednictwem szkolnego radiowęzła oraz filmów.
W wyborach wzięło udział 52 proc. uprawnionych do głosowania (tylko dwa głosy były nieważne, w ubiegłych latach było ich więcej).
Jaka frekwencja
Tegoroczny program "Młodzi głosują - Parlament Europejski 2009" odbywa się pod patronatem przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Hansa-Gerta Pötteringa oraz wspierany jest przez ministra edukacji Katarzynę Hall.
Do 29 maja zarejestrowało się do programu 1429 szkół, w tym dwie z Chojnic. W szkole mają nadzieję, że dorośli obywatele wezmą przykład ze swoich dzieci i frekwencja 7 czerwca 2009 r. będzie wyższa, niż podają sondaże.