Młodzi grają Chopina

Materiał promocyjny OŚRODEK CHOPINOWSKI W SZAFARNI
Przed nami niezwykłe wydarzenie - 31. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni – zaprasza dr Agnieszka Brzezińska, dyrektor Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni.

Konkurs w niezwykłym miejscu i niezwykłym czasie. Dla Ośrodka Chopinowskiego to szczególna okazja do świętowania. Obchodzimy przecież w Gminie Radomin Rok Fryderyka Chopina.

Bez cienia przesady mogę powiedzieć, że w Szafarni dziś spotyka się muzyczny świat, spotykają się talenty młodych ludzi z wielu – jakże dalekich, choć dzięki Chopinowi tak bliskich – krajów świata. Chopin nas połączył i pokazał, że warto postawić na młodych pianistów, że „Szafarnia ma moc”: rodzi nowe talenty, dodaje otuchy do dalszej pracy i pokazuje, że warto przyjeżdżać do Szafarni na Kujawy i Pomorze, tak jak Chopin czerpać inspiracje. Szafarnia inspiruje i wydobywa z każdego to, co najlepsze. Najlepszym dowodem jest 55 tegorocznych uczestników, z których każdy jest w jakimś sensie zwycięzcą!

Tegoroczne zmagania mają szczególny wymiar, gdyż odbywają się w Roku Fryderyka Chopina. To właśnie dokładnie 200 lat temu (1824 r.) po raz pierwszy młody Fryderyk przyjechał do Szafarni. Przybył z Warszawy na zaproszenie swojego szkolnego kolegi Dominika Dziewanowskiego.

Te okoliczności są szczególnie istotne dla uczestników konkursu.

Szafarnia to miejsce, które odegrało w życiu i twórczości Fryderyka ogromną rolę. To tu młody kompozytor wysłuchiwał się w melodie polskich tańców narodowych, mazura, kujawiaka i oberka, których elementy wykorzystał w tworzonych mazurkach. Pierwszy z nich, Mazurek a-moll op. 17 nr 4 Frycek skomponował w Szafarni i dziś jest to utwór obowiązkowy w programie uczestników konkursu.

Możliwość przebywania w tym samym, co Chopin miejscu, stanowi dla młodych uczestników źródło inspiracji i klucz do zrozumienia jego muzyki. Niegdyś tym miejscem zafascynował się Fryderyk, dziś odkrywają je młodzi pianiści biorący udział w międzynarodowych zmaganiach. W naszym konkursie spotykają się najlepsi młodzi pianiści na świecie, a to stwarza okazję do konfrontacji własnych umiejętności i rozwijania ich w dalszej karierze muzycznej.

Młodzi grają Chopina

Niech zabrzmi muzyka!

Przesłuchania konkursowe poprzedzi Koncert Inauguracyjny. W środę 22 maja o godzinie 18.30, na Zamku Golubskim, wystąpi jeden z jurorów tegorocznego konkursu - Zbigniew Raubo z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego w składzie: Magdalena Kling-Fender – skrzypce I, Adam Mokrus – skrzypce II, Elżbieta Mrożek-Loska – altówka i Robert Fender – wiolonczela.

Co usłyszymy?

Oczywiście muzykę Fryderyka Chopina. Zabrzmi Koncert fortepianowy f-moll op. 21 z towarzyszeniem kwartetu oraz Kwintet Es-dur op. 44 Roberta Schumanna. Schumann i Chopin to dwie bardzo wybitne indywidualności, kompozytorzy epoki romantyzmu.

Po tym romantycznym preludium nastąpią trzy dni przesłuchań konkursowych?

W dniach 23 do 25 maja w Ośrodku Chopinowskim od godziny 9.00 będą odbywały się przesłuchania konkursowe, w których wystąpią uczestnicy w trzech kategoriach wiekowych: I do 10, II 13 i III do 16 roku życia.

Ilu młodych pianistów zawalczy o zwycięstwo?

Do tegorocznej edycji konkursu aplikowało blisko 100 pianistów z 17 krajów, którzy nadesłali nagrania wideo z repertuarem konkursowym, a powołana komisja oceniła i dokonała selekcji. Wyłoniono zgodnie z regulaminem 55 pianistów z 13 krajów, którzy zaproszeni zostali do Szafarni.

Młodzi grają Chopina

Z tego grona jury wyłoni najwybitniejszych młodych pianistów?

W muzyce ważne jest nie tylko właściwe wydobycie dźwięku z instrumentu, ale ma znaczenie długość brzmienia i rezonans, jaki pozostawia. Trudno nie zauważyć, że takie właśnie jest doświadczenie udziału w konkursie dla wielu młodych pianistów. To nie pojedyncze wydarzenie, trwające od – do, ale coś rezonującego w kolejnych latach, wzbogacające i otwierające na dotychczas nieznane wymiary.

Jury, jak co roku, będzie poszukiwało osobowości konkursu, uczestnika z wrażliwością muzyczną, mówiąc krótko talentu.

Trudne, ale na szczęście oceniać będą wybitni znawcy Chopina.

Dlatego też, niezmiennie od lat, w jury zasiadają wybitni pianiści i pedagodzy. Zacnemu gronu przewodniczyć będzie prof. Piotr Paleczny, a w skład jury wejdą ponadto: prof. Anthony Adkins z Londynu, prof. Clara Biermasz z Holandii, prof. Alberto Nosè z Włoch, prof. Zbigniew Raubo i prof. Michał Szymanowski z Polski.

To zacne grono wybierze najlepszych muzyków. Kiedy ogłoszony zostanie werdykt?

Lista laureatów ogłaszana będzie po zakończeniu przesłuchań w każdej grupie wiekowej. Ostateczne wyniki z podaniem kolejnych nagród zostaną ogłoszone podczas plenerowego koncertu laureatów w niedzielę 26 maja o godzinie 12.00. Wówczas jury wręczy nagrody laureatom, a publiczność będzie miała okazję wysłuchać wszystkich nagrodzonych pianistów.

Wzorem lat ubiegłych wydarzenie będzie transmitowane na żywo na kanale YouTube Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni. Wszystkich, którzy nie mogą być obecni w tym czasie w Szafarni, zachęcamy do skorzystania z tej formy śledzenia konkursu.

Szczegółowe informacje na www.szafarnia.art.pl.

Na Konkurs Chopinowski uruchomiony zostanie specjalny środek lokomocji – Chopin Bus. Wszelkie szczegóły na www.szafarnia.art.pl w zakładce konkurs pianistyczny.

Wydarzenie dofinansowane z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a także ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Młodzi grają Chopina

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska