Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi poeci spotkali się na Zamku Golubskim

Tomasz Błaszkiewicz
Tomasz Błaszkiewicz
nadesłane
W sobotę 7 grudnia na Zamku Golubskim została zorganizowana gala finałowa IV ogólnopolskiego „Turniej na Zamku – potyczki wierszowane” dla dzieci i młodzieży. Honorowy patronat objął starosta golubsko-dobrzyński.

Po eliminacjach, które trwały od 1 października do 5 listopada do finału konkursu, spośród zgłoszonych prawie 300 wierszy z całej Polski, jury zakwalifikowało ostatecznie 55 prac w czterech kategoriach wiekowych. Kategoria pierwsza to klasy 1-4, druga – klasy 5-8, trzecia – uczniowie pozostałych szkół oraz kategoria dodatkowa – wiersz o tematyce związanej z miastem Golub-Dobrzyń.

Sobotnią galę rozpoczął występ zespołu muzyki dawnej Musica Antiqua. Zgromadzeni goście mogli też wysłuchać wywiadu z młodą poetką Julią Skonieczną, laureatką poprzednich edycji konkursu, a w oczekiwaniu na wyniki – utworów fortepianowych, wykonanych przez Bartłomieja Kozłowskiego, pianistę z Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni.

Gospodarze w czołówce

Uczestnicy gali finałowej zaprezentowali własne utwory literackie, a jury wyłoniło zwycięzców, którzy otrzymali nagrody i wyróżnienia ufundowane przez organizatorów i sponsorów.

Wśród klas 1-4 zwyciężyła Milena Siedlecka z SP im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Osieku, a drugie miejsce zajął Tomasz Siedlecki z tej samej szkoły. Trzeci był Rafał Skowronek z SP w Bytomiu. Wyróżnienie otrzymała Manuela Okafor z SP nr 1 im. Konstytucji 3 Maja w Golubiu-Dobrzyniu.

W kategorii klas 5-8 najlepsza była Maria Mrzygłód z SP nr 5 im. J. Wybickiego w Mińsku Mazowieckim. Drugą nagrodę zdobył reprezentant naszego powiatu – Nikodem Stasiak z SP im. Dziewanowskich w Płonnem. Trzecie miejsce zdobyła Aleksandra Durniat z SP im. M Kopernika w Lipnie.

W kategorii pozostałych szkół bezkonkurencyjni byli gospodarze. Wygrała Karolina Rutkowska z Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Golubiu-Dobrzyniu, a druga była Nikola Strzelecka z tej samej placówki.

Promocja miasta

Najciekawszy wiersz o tematyce związanej z Golubiem-Dobrzyniem przygotował Antoni Lizak z SP w Nowej Iwicznej.

– Była to już czwarta edycja konkursu, który ma na celu pobudzanie wrażliwości poetyckiej i aktywności twórczej w dziedzinie poezji – podsumowuje Edyta Kuskowska, koordynator d.s. organizacji imprez na Zamku Golubskim. – Chodzi nam także o tworzenie możliwości poetom-amatorom prezentowania swojej twórczości na forum publicznym oraz poddania jej ocenie profesjonalnemu jury. Celem konkursu jest również promocja miasta, poprzez tworzenie utworów nawiązujących tematyką właśnie do miasta Golubia-Dobrzynia.

Zamek Golubski przygotowuje się już do kolejnego konkursu, który odbędzie się 6 marca. Chodzi o Międzynarodowy Konkurs Wiedzy Historycznej „Polska Szwecja między rywalizacją i współpracą”. Jest on kierowany w szczególności do uczniów klas II i III liceum, III i IV technikum z terenu całej Polski. Odbywa się w dwóch kategoriach: praca pisemna i praca multimedialna. Prace są przyjmowane do 20 lutego. Szczegółowy regulamin i kartę zgłoszeniową można znaleźć na stronie internetowej: zamekgolub.pl.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska