Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi rolnicy mogą otrzymać premię. Niedługo nabór

Redakcja
Aby otrzymać "Premię dla młodych rolników" trzeba mieć nie więcej niż 40 lat, odpowiednie kwalifikacje i po raz pierwszy rozpoczynać prowadzenie gospodarstwa rolnego jako jedyny kierujący nim
Aby otrzymać "Premię dla młodych rolników" trzeba mieć nie więcej niż 40 lat, odpowiednie kwalifikacje i po raz pierwszy rozpoczynać prowadzenie gospodarstwa rolnego jako jedyny kierujący nim Archiwum
W PROW 2014-2020 mogą liczyć na premię –100 tys. zł. W tym roku planowany jest drugi nabór wniosków. Zgodnie z harmonogramem przedstawionym przez Ministerstwo Rolnictwa I rozwoju Wsi nabór przewidziany został na marzec.

Wsparcie w ramach działania  „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników” (typ operacji „Premie dla młodych rolników”) może zostać przyznane w związku z rozpoczynaniem prowadzenia gospodarstwa rolnego. Można je wykorzystać na rozwój działalności rolniczej, a także przygotowanie do sprzedaży wytwarzanych w gospodarstwie produktów rolnych.

Premia bedzie wypłacana w dwóch ratach. Pierwsza w wysokości 80 proc. – po spełnieniu przez beneficjenta warunków, w terminie 9 miesięcy od dnia doręczenia decyzji. Natomiast  druga – w wysokości 20 proc. – po zrealizowaniu biznesplanu.

Młody rolnik, czyli kto?

Pomoc przewidziana jest dla młodych rolników – czyli osób, które nie ukończyły 40. roku życia. Ponadto muszą one posiadać odpowiednie kwalifikacje zawodowe i po raz pierwszy rozpoczynać prowadzenie gospodarstwa rolnego( jako jedyny kierujący gospodarstwem).  Oznacza to, że do dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy rolnik nie powinien prowadzić gospodarstwa rolnego jako kierujący.

Osoba ubiegająca się o przyznanie pomocy powinna rozpocząć urządzanie gospodarstwa rolnego przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy, lecz nie wcześniej niż na 12 miesięcy przed jego złożeniem.

 

Urządzanie gospodarstwa rozpoczyna się z chwilą, gdy osoba ubiegająca się o przyznanie pomocy stała się właścicielem lub objęła w posiadanie gospodarstwo rolne, a kończy się z chwilą rozpoczęcia prowadzenia gospodarstwa jako kierujący gospodarstwem.

Jeżeli urządzanie gospodarstwa rozpoczyna osoba małoletnia, okres 12 miesięcy liczy się od dnia uzyskania przez tę osobę pełnoletniości. Natomiast jeśli jest to wynikiem dziedziczenia, okres 12 miesięcy liczy się od dnia uzyskania prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku.

Kierujący gospodarstwem rolnym musi prowadzić gospodarstwo osobiście (pracować w nim  i podejmować wszelkie decyzje dotyczące gospodarstwa), na własny rachunek i we własnym imieniu; powinien ponosić koszty i czerpać korzyści w związku z jego prowadzeniem.

O prowadzeniu gospodarstwa rolnego jako kierujący gospodarstwem świadczą w szczególności:

  • zgłoszenie zwierząt gospodarskich do rejestru w celu prowadzenia działalności rolniczej;
  • wystąpienie o płatności bezpośrednie;
  • wystąpienie o pomoc finansową dla rolników w ramach programów UE lub pomocy krajowej;
  • prowadzenie działu specjalnego produkcji rolnej.

Kiedy premia nie przysługuje 

Premia dla młodych rolników może być przyznana tylko raz, w okresie realizacji PROW 2014-2020, osobie i na gospodarstwo, tj. na grunty rolne, które wchodziły w skład gospodarstwa objętego pomocą, chyba że została ona przyznana, lecz nie została wypłacona z powodu rezygnacji lub niespełnienia warunków wynikających z decyzji o przyznaniu pomocy.

Premia nie może być przyznana osobie, która otrzymała taką pomoc w ramach działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom” PROW 2007-2013 ani na gospodarstwo, na które przyznano premię w ramach działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom” PROW 2007-2013.

W przypadku małżonków premię może otrzymać tylko jedno z nich, niezależnie od tego, czy prowadzą wspólne gospodarstwo, czy odrębne gospodarstwa, przy czym małżonek młodego rolnika powinien spełnić warunki dotyczące w szczególności: nieprowadzenia gospodarstwa jako kierujący oraz  nieotrzymania premii w ramach działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom” PROW 2007-2013.

Nie przewiduje się wsparcia gospodarstw, których głównym kierunkiem produkcji będzie:

  •  chów drobiu (nie dotyczy produkcji ekologicznej),
  •  prowadzenie plantacji roślin wieloletnich na cele energetyczne,
  •  prowadzenie niektórych działów specjalnych produkcji rolnej, w szczególności: hodowli zwierząt laboratoryjnych, ryb akwariowych, psów i kotów rasowych.

Premię może otrzymać rolnik, który prowadzi gospodarstwo o powierzchni użytków rolnych równej co najmniej średniej krajowej (w przypadku gospodarstw położonych w województwie o średniej niższej niż krajowa – równą co najmniej średniej wojewódzkiej) oraz nie większej niż 300 ha.

 

Ponadto przynajmniej 70 proc. minimalnej wielkości gospodarstwa, musi należeć do beneficjenta, być w użytkowaniu wieczystym lub dzierżawione z zasobu własności rolnej Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego (JST). Gospodarstwo musi też spełniać kryteria ekonomiczne:  mieć wielkość ekonomiczną nie mniejszą niż 13 tys. euro i nie większą niż 150 tys. euro.

Nabycie lub wejście w posiadanie gospodarstwa powinno nastąpić najpóźniej w terminie 9 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy.

Młody rolnik występujący o premię zobowiązuje się do realizacji biznesplanu – powinien nastąpić wzrost wielkości ekonomicznej gospodarstwa co najmniej o 10 proc.

Beneficjent zobowiązuje się do rozpoczęcia prowadzenia uproszczonej rachunkowości w gospodarstwie nie później niż w dniu rozpoczęcia realizacji biznesplanu i prowadzenia tej rachunkowości co najmniej do dnia upływu okresu związania celem. Poza tym beneficjent ma stać się rolnikiem aktywnym zawodowo w rozumieniu przepisów UE o płatnościach bezpośrednich w terminie 18 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia gospodarstwa rolnego.

Beneficjent zobowiązuje się do podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników jako rolnik z mocy ustawy i w pełnym zakresie przez okres co najmniej 12 miesięcy od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy.

Beneficjent musi prowadzić gospodarstwo rolne jako kierujący co najmniej do dnia upływu okresu związania celem.

Kryteria wyboru mogą w szczególności uwzględniać:

  •  wielkość gospodarstwa,
  •  kwalifikacje zawodowe młodego rolnika,
  •  rodzaj planowanej produkcji,
  •  kompleksowość biznesplanu,
  •  przetwarzanie produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie,
  •  wpływ na realizację celów przekrojowych,
  •  różnicę wieku pomiędzy przekazującym gospodarstwo a młodym rolnikiem,
  •  udział w zorganizowanych formach współpracy producentów rolnych,
  •  przejmowanie gospodarstwa w całości lub tworzenie gospodarstwa z mniejszych gospodarstw.

(koci)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Młodzi rolnicy mogą otrzymać premię. Niedługo nabór - Gazeta Współczesna

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska