https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi z Chełmna najchętniej wstąpiliby do wojska lub do policji

Monika Smól
Młodzież z naszego miasta chętnie wstępuje do szkoły mundurowej. Powstaje tylko jedna klasa, więc w szkole wybierają najlepszych.
Młodzież z naszego miasta chętnie wstępuje do szkoły mundurowej. Powstaje tylko jedna klasa, więc w szkole wybierają najlepszych. Technikum Mundurowe
Uroczyste ślubowanie złożyli uczniowie klas pierwszych Technikum Mundurowego w Chełmnie. Większość nosi mundur żołnierza lub policjanta.

W tym roku był już trzeci nabór do Technikum Mundurowego w Chełmnie. Z ponad 50 złożonych podań wybrano 34. Tak liczna jest klasa logistyków o specjalizacji „mundurowej”.
Tradycyjnie, jak dwie poprzednie klasy pierwsze, tak i tegoroczne „koty” ślubowały na sztandar szkoły w jednostce wojskowej w Bydgoszczy.

- Było uroczyście, pełna wojskowa asysta, flaga wciągnięta na maszt, musztra honorowa, a na trybunie honorowej goście, w tym starosta Zdzisław Gamański i komendant PPSP Karol Utrata - mówi Mirosława Murawska, dyrektor szkoły.

Większa część uczniów wybrała mundury policyjne i wojskowe, po dwóch - strażackie i służb więziennych.

- Uczniowie maja innowację pedagogiczną, która rozszerza profile mundurowe o dodatkowe dwie godziny tygodniowo szkoleń związanych z poznaniem służby - dodaje dyrektor. - Jest stały instruktor wojskowy, który przychodzi do uczniów z wszystkich klas, prowadzi zajęcia. Mają strzelanie, obozy sportowe, sprawdziany sprawnościowe, uczą się prawa, czołgają się - realizują program podobny do obrony terytorialnej. W kwietniu trzy dni spędzają w Pieczyskach, tam musza wykazać się nabytymi umiejętnościami. Mają także dodatkowe lekcje wychowania fizycznego z Andrzejem Struskim.

Uczniowie chodzą w mundurach. Dostają je bezpłatnie. Musza mieć przy sobie książeczkę wojskową, bo noszą regularne mundury z orzełkiem i czarną plakietką „Szkoła mundurowa Chełmno”, obowiązkową od niedawna. Zdobywają stopnie wojskowe zaczynając od kadeta. To motywacja do nauki i pracy.

- Podczas ślubowania pierwszaków najlepszy uczeń z Bydgoszczy mianowany został majorem. Młodzi podziwiali, mają do czego dążyć. Takich szkół niepublicznych jak nasza, których organem prowadzącym jest Bydgoski Zakład Doskonalenia Zawodowego Towarzystwo Oświatowe jest siedem w naszym województwie i jedna w Ciechanowie. Ich uczniowie spotykają się, integrują, dzielą informacjami, jak program realizowany jest w ich szkołach. I odnoszą bardzo dobre wyniki.

Nauka jest darmowa. Geografia i matematyka są rozszerzone, więc trzeba się uczyć.

- Uczniowie kl. II i III mogli korzystać z płatnych staży europejskich i pracować w wakacje - podkreśla Mirosława Murawska. - Dostawali 1500 złotych miesięcznie. Była to praca w kierunku logistyka w różnych zakładach pracy w ramach projektu „Za mundurem staże sznurem”. Mogą też wybrać i ukończyć jeden bezpłatny kurs zawodowy. Uczniowie tej szkoły wiedzą czego chcą, są świadomi.

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

N
Nodd
W dniu 01.10.2016 o 17:46, xyz napisał:

Gościu, jak nie wiesz to nie wypisuj bzdur. Uczniowie nie otrzymali jeszcze wszystkich naszywek, to co? Mają je sobie cudownie wyczarować?

 


Nie ! Nie muszą ich czarowac....wystarczy ze bedą inaczej sie zachowywać niż trzoda .

S
SM

Ludzie! Nie podkreślajcie tego,że ktoś nie ma naszywek.Co to ma do rzeczy co maja na rękawach?Nie musi mieć naszywek. Chodzi,o zachowanie młodych ludzi na przystanku.

Zachowanie mówi o sobie,ale też podkreślają Szkołę do której uczęszczają.

g
gość

A kto jest właścicielem tej szkoły?

x
xyz
W dniu 21.09.2016 o 20:56, Robert napisał:

Uczniowie danej Szkoły są niekulturalni.Chodzą po mieście bez beretów i bez regulaminowych naszywek uzgodnionych z MON.Szczególnie zachowanie uczniów można zobaczyć po lekcjach na przystankach PKS..Jako czytelnik nie mogę za to winić Szkołę ale Szkoła w ramach zajęć powinna przekazać młodym ludziom po co noszą mundur i jak w nim trzeba się zachować.

Gościu, jak nie wiesz to nie wypisuj bzdur. Uczniowie nie otrzymali jeszcze wszystkich naszywek, to co? Mają je sobie cudownie wyczarować?

J
Jola

Czytam ten wpis i powiem szczerze,ze faktycznie nie wypada w mundurze zachowywać się brzydko.Z tego co zauważyłam,na terenie placu PKS młodzi ludzie w mundurach wojskowych czy Policyjnych,  którzy kończą lekcje zachowanie mają nieprzyzwoite.Nie dość,ze nie mają szacunku do samych siebie,to jeszcze umieją wyśmiewać się z przypadkowych podróżnych.Zastanawiamy się z córką czy uczniowie Szkoły promują w ten sposób siebie,czy promują Szkołę do której uczęszczają.

R
Robert

Uczniowie danej Szkoły są niekulturalni.Chodzą po mieście bez beretów i bez regulaminowych naszywek uzgodnionych z MON.Szczególnie zachowanie uczniów można zobaczyć po lekcjach na przystankach PKS..Jako czytelnik nie mogę za to winić Szkołę ale Szkoła w ramach zajęć powinna przekazać młodym ludziom po co noszą mundur i jak w nim trzeba się zachować.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska