https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz zostać policjantem? W Grudziądzu, w III LO powstanie klasa mundurowa pod patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

Aleksandra Pasis
W III LO w Grudziądzu powstanie klasa mundurowa, nad którą patronat objęło MSWiA
W III LO w Grudziądzu powstanie klasa mundurowa, nad którą patronat objęło MSWiA Aleksandra Pasis
To pierwsza w Grudziądzu klasa, w której będą kształcili się przyszli policjanci i funkcjonariusze straży granicznej, objęta patronatem MSWiA. Decyzję w tej sprawie na ręce prezydenta Grudziądza przekazał wiceminister MSWiA, Tomasz Szymański.

O rozszerzenie oferty kształcenia o klasę mundurową zabiegało III LO wraz z władzami miasta jako organem prowadzącym. I udało się. Decydentem było Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, gdyż służby mu podległe: policja i straż graniczna będą pełniły patronat merytoryczny nad tym kierunkiem.

- Utworzenie oddziału o profilu mundurowym było oparte o szereg analiz, opinii kuratorium oświaty oraz konsultacji z Komendantem Głównym Policji i Komendantem Głównym Straży Granicznej - wyjaśnia wiceminister MSWiA, Tomasz Szymański, który na ręce prezydenta Macieja Glamowskiego wręczył pozytywną decyzję MSWiA.

Jeśli chodzi o policję to opiekę merytoryczną nad klasą mundurową będzie pełniła Komenda Miejska Policji w Grudziądzu, a w przypadku straży granicznej - Nadwiślański oddział Straży Granicznej.

O korzyściach płynących dla młodzieży, która zdecyduje się na wybór klasy mundurowej mówił wiceminister Tomasz Szymański: - Każdy uczeń, który ukończy klasę mundurową będzie miał pierwszeństwo w naborze do formacji mundurowej czy to policji czy straży granicznej. Ponadto będzie zwolniony z testu wiedzy ogólnej aplikując do tych służb i będzie zwolniony z testu sprawności fizycznej w ciągu roku od ukończenia szkoły.

Profity płyną też do III LO, które rozszerza swoją ofertę o profil mundurowy. Liceum będzie mogło korzystać z dofinansowania na zadania inwestycyjne oraz doposażenia w ramach uruchamianego kierunku.

Prezydent Grudziądza: -To prestiż dla miasta

Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza: - Cieszę się z tej decyzji. To wielki prestiż dla miasta. Jako organ prowadzący pozyskujemy silnych partnerów w postaci ministerstw, które dają możliwości zdobywania środków na rozwój szkolnictwa. Dzięki temu wzbogacamy naszą ofertę, podnosimy konkurencyjność. Chcielibyśmy, aby edukacja były na jak najwyższym poziomie.

Klasa mundurowa w III LO, aby powstała musi być minimum 15 chętnych. Maksymalna liczba: 30. Zasady naboru będą też rozszerzone o test sprawności, który przygotują nauczyciele wychowania fizycznego, a także kandydat będzie musiał dostarczyć zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia. Warunkiem jest także posiadanie obywatelstwa polskiego.

Łukasz Piasecki, dyrektor III LO w Grudziądzu: - Dziękuję za spełnienie naszych marzeń, oczekiwań. Mamy klasę mundurową z prawdziwego zdarzenia.

Jak podkreśla kom. Tomasz Manuszewski, komendant miejski policji w Grudziądzu, funkcjonariusze odwiedzili w ostatnim czasie wiele szkół zachęcając młodzież do wyboru właśnie klasy mundurowej w III LO. - Jesteśmy przygotowani by podjąć współpracę z III LO. Mamy doświadczonych policjantów przygotowanych do szkoleń. Proces ten będzie odbywał się zarówno w liceum jak i w komendzie - mówi kom. Manuszewski. I zachęca ósmoklasistów: - Wstępujcie w szeregi III LO, a następnie policji.

Zgodę na utworzenie klas mundurowych w skali kraju otrzymało od MSWiA w sumie 269 szkół.

Warto to wiedzieć:

Uczniowie klasy wojskowej i straży pożarnej bez ministerialnego patronatu

Przypomnijmy, że w III LO działają też klasy o profilu wojskowym i straży pożarnej. Niestety, nie są objęte ministerialnymi "skrzydłami". Absolwenci nie mają takich profitów jak w przypadku młodzieży, która kończy klasy objęte patronatem ministerstwa. Co więcej, w środku roku szkolnego zostały wypowiedziane umowy z jednostkami strzeleckimi współpracującymi z III LO w ramach "umownej" klasy wojskowej. Z mundurów uczniów nawet zniknęły naszywki. - No niestety nie mamy umów. To trudna sytuacja dla nas. Nie możemy oficjalnie promować tych jednostek - przyznaje dyrektor III LO, Łukasz Piasecki. - Mimo tego, młodzież dalej może przynależeć do tych jednostek, być ich członkami.

Jednocześnie dyrektor Piasecki dodaje, że miasto wraz z władzami szkoły powinno zabiegać o utworzenie oddziału przygotowania wojskowego. - Chciałbym, aby za klasą policyjną, pojawił się ten oddział - kwituje Łukasz Piasecki.

Wiceminister Tomasz Szymański zobowiązał się do rozeznania sprawy edukacji przy resorcie Ministerstwa Obrony Narodowej. Dodajmy, że Zespół Szkół Rolniczych w Grudziądzu od września br. swoimi "skrzydłami" obejmuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi o co także zabiegały władze Grudziądza, szkoły przy wsparciu wiceministra Szymańskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Papież Leon XIV: „Pokój dla całego świata"

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska