Młodzieżowe rady działają już w wielu miastach. Taki pomysł narodził się także we Włocławku. Chodzi o to, by młodzież ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych miała wpływ na decyzje podejmowane przez dorosłych samorządowców i włączyła się aktywnie w życie miasta.
Młodzieżowi radni wyłaniani byli dwustopniowo. Najpierw w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych wybrano po trzech kandydatów. Wczoraj odbyła się kolejna tura wyborów - kandydaci, będący delegatami szkół wybierali spośród siebie 25 radnych.
Jak młodzież widzi swoją rolę w samorządzie? Większość chciałaby zająć się sprawami kultury, chociaż nie brakowało propozycji "inwestycyjnych". Kamila Szałkiewicz z LMK nie ukrywała, że marzy jej się we Włocławku... Młodzieżowy Pałac Kultury, gdzie młodzi ludzie mogliby rozwijać swoje pasje. Katarzyna Przekwas z Gimnazjum nr 15 postawiła na poprawę stanu ulic, zieleń i rozwój sportu.
Sebastian Tutak z V LO zapowiedział, że zależy mu na skutecznym działaniu. Chce zainteresować samorząd tym, co złego dzieje się w szkołach i co młodzież porabia po lekcjach. Z kolei Christopher Regliński zadeklarował, że będzie chciał zmieniać miasto małymi krokami. Na początek zapowiedział starania o to, by w czasie wakacji czynny był basen. Rafał Sobolewski, przewodniczący Rady Miasta zapewnił, że niektóre z pomysłów młodych ludzi mają szansę na realizację.
W Młodzieżowej Radzie Miasta każda szkoła ma po co najmniej jednym przedstawicielu. Mandat zdobyli Jakub Malcer, Aleksandra Poczachowska, Monika Grudzień, Joanna Żeglicz, Klaudia Kula, Alicja Bączkows-ka, Katarzyna Maria Przekwas, Marta Floryńska, Mateusz Pakulski, Mateusz Floryński, Jakub Kurzep, Karolina Prus, Sebastian Tutak, Łukasz Laskowski, Tomasz Kwiatkowski, Maciej Adamczyk, Kamila Szałkiewicz, Daria Konstantynowicz, Tina Grzybowska, Christopher Reg-liński, Arkadiusz Tulimowski, Katarzyna Malec, Angelika Fordon, Aleksander Zakrzewski, Stella Balcerak.
Na pierwszej sesji wybrany zostanie przewodniczący.