Jak można zgłosić interwencję ekologiczną? Jeśli wiemy, w którym miejscu jest niszczone środowisko wystarczy w tym miejscu przypiąć pinezkę. Zgłoszenie otrzyma eko-Załoga, która rozpoczęła swoją działalność.
Wskazujemy miejsca interwencji ekologicznej
Stowarzyszenie Młodych Gminy Płużnica oraz grupa młodzieży z powiatu wąbrzeskiego stworzyło Eko- Załogę, która zajęła się opracowaniem strony www.eko-zaloga.pl. Znajduje się na niej mapa powiatu wąbrzeskiego, na której można zaznaczać pinezką miejsca, które naszym zdaniem wymagają interwencji. Możne to zrobić każdy mieszkaniec powiatu wąbrzeskiego. Mogą to być m.in.:
- nielegalne wycinki drzew,
- zanieczyszczenie wód
- dzikie wysypiska śmieci
- Na mapie mamy już pierwsze zgłoszenia. W Płąchawach, Wiewiórkach i Płużnicy są zaśmiecone miejsca. W najbliższym czasie planujemy posprzątać te śmieci. Natomiast w Czaplach zgłoszenie dotyczy wylewającego się obornika. Tę sprawę zgłosimy do urzędu gminy – mówi Małgorzata Ludwiszewska ze Stowarzyszenia Młodych Gminy Płużnica
Oprócz mapy na stronie udostępniony jest na stronie serwer Discorda SMGP – jest to miejsce, gdzie można wypowiadać się na tematy związane z ekologią.
Młodzież wystosowała apel
Stworzenie mapy z zagrożeniami ekologicznymi powiatu wąbrzeskiego poprzedził Apel Młodych Ludzi, w którym wyrazili oni swoje obawy dotyczące zmian klimatycznych. Można w nim znaleźć również proste wskazówki, jak na co dzień dbać ekologię. Są to m.in.:
- Uważne segregowanie śmieci
- Robienie przemyślanych zakupów.
- Częstsze korzystanie z roweru.
- Ograniczanie spożycia mięsa.
- Wspieranie różnorodności biologicznej (łąki, przydomowe ogródki i warzywniki).
- Oszczędność wody i prądu.
- Kupowanie z drugiej ręki.
- Korzystanie z naturalnych środków czystości.
- Zwracanie uwagi na to, czym palimy w piecach.
- Kupowanie żywności od lokalnych producentów.
Grupa Eko – Załoga liczy kilkanaście młodych osób z powiatu wąbrzeskiego.
Projekt „eko-Załoga” realizowany jest przez Stowarzyszenie Młodych Gminy Płużnica. Finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
