https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież z Rypina i powiatu rozpoczęła staże w Hiszpanii

Tomasz Błaszkiewicz
nadesłane
Kilka dni temu uczniowie zespołów szkół: nr 2 i 3 w Rypinie wyjechali do hiszpańskiej Granady, gdzie zdobywają zawodowe doświadczenie.

Młodzież przebywa w Hiszpanii w ramach projektu „Mistrz zawodowych umiejętności” (Erasmus). Uczestnicy zdobywają praktyczną wiedzę m.in. w restauracjach, przedsiębiorstwach oraz w magazynach hipermarketów odzieżowych.

Praca i aktywny wypoczynek

– Projekt napisaliśmy już w lutym, wspólnie z ZS nr 2 w Rypinie oraz Zespołem Szkół Samorządowych w Zawidzu Kościelnym – tłumaczy Joanna Krukowska, dyrektor ZS nr 3 w Rypinie. – Otrzymaliśmy 97 na 100 możliwych punktów.

Młodzież bardzo szybko zaadaptowała się w nowych warunkach. Nie brakuje czasu na odpoczynek i zwiedzanie Hiszpanii m.in. Malagi. Miasto jest oddalone ok. półtorej godziny jazdy od Granady.

– Na miejscu czekała na nas Magda, z którą poszliśmy na spotkanie do hiszpańskiej szkoły CENE Centro De Studios – opowiada nauczycielka Iwona Pawłowska. – Paweł w języku angielskim w kilku słowach przedstawił naszą grupę tj. skąd przyjechaliśmy, w jakich zawodach się kształcimy, że bierzemy udział w projekcie Erasmus++, dzięki któremu jesteśmy tu i w Granadzie.

Wymiana doświadczeń

Klimatyzowane klasy, sprzęt audiowizualny, duże klasopracownie – takie warunki ma zapewniona młodzież hiszpańska.

– Ponadto szkoła realizuje kontrakt, dzięki któremu uczniowie, później studenci, dostają pracę w tzw. parkach nauki – dopowiada Iwona Pawłowska. –Została nam przedstawiona historia Malagi: jej kultura, zabytki i najciekawsze miejsca. Obejrzeliśmy film o Maladze. Szymon, opiekun naszej grupy w Granadzie, pokazał nam najciekawsze miejsca – katedrę, ruiny rzymskiego teatru i punkt widokowy na Malagę oraz muzeum Picassa. Pobyt zakończyliśmy na wybrzeżu Costa del Sol, kąpiąc się w morzu i opalając się.

Młodzież będzie zdobywać doświadczenie zawodowe w Hiszpanii przez najbliższe tygodnie. Projekt służy także rozwijaniu kompetencji językowych. Kilka miesięcy temu szlak podopiecznym ZS nr 2 i 3 przetarli już starsi koledzy, którzy zaliczyli miesięczne staże w dwóch turach – wiosennej i jesiennej. Ogólna wartość projektu wyniosła ponad 640 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska