Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mniejszy rachunek za ciepło

(pio)
Co zrobić, żeby przychodziły mniejsze rachunki za ogrzewanie?
Co zrobić, żeby przychodziły mniejsze rachunki za ogrzewanie? Fot. sxc
Tegoroczna zima zapowiada się długa. Co zrobić, aby płacić mniej za ogrzewanie domu?

Optymalna temperatura w mieszkaniach to 20 stopni Celsjusza. Ogrzewanie pomieszczeń, z których korzystamy, powyżej tego pułapu jest niepotrzebne.

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że przez nieszczelne mury budynku i wypaczone okna może uciekać nawet połowa ciepła. Takie straty to spore obciążenie dla naszego portfela, ale żeby zaoszczędzić jak najwięcej energii, nie ma co przekładać w nieskończoność remontu, albo choćby ocieplenia starych murów.

Właściwie przeprowadzone ocieplenie domu pomaga nawet dwukrotnie obniżyć straty energii. Poniesione nakłady zwrócą się nam po 2-5 latach.

O tym, czy budynek jest energooszczędny czy nie, decyduje grubość warstwy izolacyjnej pod dachem, pod podłogą na parterze i na wszystkich elewacjach.

Nie powinniśmy się ograniczać tylko do jednego źródła ogrzewania. Mając kocioł olejowy albo gazowy, warto używać też kotła elektrycznego. Pracując podczas taniej drugiej taryfy energetycznej, pozwala ona znacznie obniżyć koszty eksploatacji. Być może warto się zastanowić nad wymianą starego kotła na wysokowydajny kocioł kondensacyjny.

Jeśli nie ma nas parę godzin w domu, nie zostawiajmy kaloryferów ustawionych na maksymalną skalę. W nocy, w kuchni czy na korytarzu, też skręćmy ciepło, by licznik nie nabijał.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska