Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Moda wprost z krypty, czyli niezwykły pokaz na schodach kościoła w Łabiszynie [zdjęcia]

Szymon Cieślak
Nawet protestanci, którzy mieli obowiązek chodzenia na co dzień w czarnych, chowani byli w kolorowych.
Nawet protestanci, którzy mieli obowiązek chodzenia na co dzień w czarnych, chowani byli w kolorowych. Szymon Cieślak
To pierwszy tego typu pokaz mody. W regionie, a może i Polsce. Zrekonstruowane na podstawie reliktów stroje grobowe od X do XIX wieku zaprezentowano na schodach kościoła św. Mikołaja w Łabiszynie.

Ubrali się w nie uczniowie, studenci i absolwenci Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, a także dr Małgorzata Grupa, która od ok. 20 lat kieruje archeologicznymi badaniami krypt w różnych częściach Polski.
Jedwab dominuje w kryptach
- Kiedy ksiądz proboszcz przyszedł do mnie z tym pomysłem po raz pierwszy, a było to latem, zaskoczył mnie propozycją zorganizowania tego pokazu - powiedział Jacek Kaczmarek, burmistrz Łabiszyna. - Teraz jestem zadowolony, że udało się to przedsięwzięcie zorganizować.
Podczas pokazu kilkudziesięciu mieszkańców Łabiszyna i okolic obejrzało stroje, w których chowani byli mieszkańcy w różnych częściach Polski oraz ci, którzy zostali pochowani w kryptach łabiszyńskiej świątyni (na przestrzeni wieków dokonano tu kilkuset pochówków). Przed ołtarzem wystawiono na stojakach pięć replik strojów, m.in. księży oraz hrabiny Skórzewskiej.
- Zwykle wydobywamy z grobów około pięciocentymetrowe części garderoby, potem musimy poskładać te puzzle - mówiła dr Małgorzata Grupa. - Najwięcej zachowanych do dziś strojów zostało wykonanych z jedwabiu. Byli w nich chowani bogaci ludzie; biedni natomiast zwykle w strojach z lnu, który rozkłada się po pięciu, dziesięciu latach.
Tu nie ma czerni
Podczas pokazu można było zobaczyć m.in. zaskakująco kolorowy strój mistrza krzyżackiego. Warto zaznaczyć, że mistrzowie nie byli grzebani w płaszczach z czarnym krzyżem. W grobach rycerzy nie znajdowano mieczy ani innego oręża.
- Żaden szanujący się katolik nie szedł do Pana Boga z mieczem. Już ponad trzydzieści lat jestem archeologiem i jeszcze nie spotkałam się z pochówkiem z bronią - powiedziała Małgorzata Grupa. Archeolodzy, zanim zabierają się do pracy, muszą zwykle najpierw postrzątać miejsce, w którym zamierzają pracować. Dzieje się tak dlatego, że przez setki lat, m.in. przez złodziei, w kryptach można znaleźć dużo śmieci.
- Mogłabym napisać historię śmieci z okresu czterystu lat - dodaje Małgorzata Grupa. Wszystkie stroje zaprezentowane na schodach łabiszyńskiej świątyni były kolorowe. A to dlatego, że do XIX wieku nie grzebano zmarłych w czarnych ubiorach. Nawet protestanci, którzy mieli obowiązek chodzenia na co dzień w czarnych, chowani byli w kolorowych.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska