Wnioski o wsparcie na modernizację gospodarstw rolnych ARiMR zacznie przyjmować jeszcze w lutym. Maksymalna kwota pomocy, jaką może otrzymać jedno gospodarstwo, nie większe niż 300 hektarów, to 100 tysięcy złotych. W ubiegłorocznym, pierwszym takim naborze na nawadnianie w utworzonym w 2019 roku obszarze, rolnicy między 25 października a 22 listopada złożyli ok. 350 wniosków (według wówczas otrzymanych danych z 27.11 - 352 wnioski). To niewiele, biorąc pod uwagę skalę problemu w suszą.
Kiedy złożyć wniosek na modernizację gospodarstw w 2020 roku?
Zgodnie z harmonogramem naborów, przedstawionym przez ministerstwo rolnictwa i ARiMR na początku roku, w 2020 rolnicy będą mogli wnioskować o pieniądze w 2 obszarach, czyli d oraz e. Ten ostatni jest najnowszym obszarem i dotyczy nawadniania w gospodarstwie. Termin pierwszego w tym roku naboru właśnie ogłoszono: 21 lutego - 20 kwietnia 2020 roku. Kolejne mają rozpocząć się w lipcu i październiku. Już niebawem, bo w marcu 2020 planowane jest uruchomienie naboru na modernizację w obszarze d.
Kto może dostać pieniądze na modernizację?
Właściciel lub współwłaściciel gospodarstwa, które obejmuje co najmniej 1 ha i nie więcej niż 300 ha:
- gruntów ornych,
- sadów,
- łąk trwałych,
- pastwisk trwałych,
- gruntów rolnych zabudowanych,
- gruntów pod stawami lub gruntów pod rowami,
- nieruchomości służącej do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników
Kolejne wymogi mówią m.in. o tym, że w gospodarstwie, którego wnioskodawca jest posiadaczem, prowadzi w celach zarobkowych działalność rolniczą w zakresie produkcji zwierzęcej lub roślinnej, z wyłączeniem chowu i hodowli ryb, i działalność ta nie jest prowadzona w celach naukowo – badawczych; ma nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, przy czym w przypadku rolnika będącego wspólnikiem spółki cywilnej pomoc jest przyznawana, jeżeli numer identyfikacyjny został nadany spółce, wymienia agencja.
Na co można wydać pieniądze?
Wsparcie w ramach modernizacji gospodarstw ma charakter refundacji części kosztów kwalifikowalnych, do których należą m.in. koszty:
- wykonania ujęć wody,
- zakupu nowych maszyn i urządzeń wykorzystywanych do nawadniania w gospodarstwie,
- budowy albo zakupu elementów infrastruktury technicznej niezbędnych do nawadniania w gospodarstwie.
Rolnicy mogą sfinansować z tego programu m.in.
- budowę studni i zbiorników;
- zakup maszyn i urządzeń do poboru, magazynowania, uzdatniania, odzyskiwania lub rozprowadzania wody, instalacji nawadniających i systemów do sterowania nawadnianiem.
Maksymalna kwota pomocy, jaką może uzyskać rolnik na operacje w obszarze nawadniania w gospodarstwie w całym okresie realizacji PROW 2014-2020 wynosi 100 tys. zł na jednego beneficjenta i na jedno gospodarstwo. Refundacji podlega 50% kosztów poniesionych na realizację inwestycji (60% w przypadku młodego rolnika).
Formularze i instrukcje na stronie www.arimr.gov.pl. O kolejności przysługiwania pomocy decyduje liczba uzyskanych punktów. Wniosek o przyznanie pomocy składa się w Oddziale Regionalnym ARiMR, można za pośrednictwem Biura Powiatowego ARiMR. W jednym roku można złożyć tylko 1 wniosek o przyznanie pomocy na operację w obszarze nawadniania dotyczący danego gospodarstwa.
