Modernizacja parku, klub seniora i świetlica. Inwestycje w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji dla gminy Kamień [zdjęcia]

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
W tym roku trzech inwestycji doczekają się mieszkańcy gminy Kamień w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji: modernizacji parku i klubu seniora w mieście oraz przebudowy świetlicy wiejskiej w Radzimiu
W tym roku trzech inwestycji doczekają się mieszkańcy gminy Kamień w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji: modernizacji parku i klubu seniora w mieście oraz przebudowy świetlicy wiejskiej w Radzimiu UM Kamień
Udostępnij:
W tym roku trzech inwestycji doczekają się mieszkańcy gminy Kamień Krajeński w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji: modernizacji parku i klubu seniora w mieście oraz przebudowy świetlicy wiejskiej w Radzimiu. Łącznie samorząd pozyskał na działania około 3 milionów złotych.

Rewitalizacja parku przy domu kultury

Najbardziej kosztownym przedsięwzięciem za 2,7 mln zł (choć na razie najmniej zaawansowanym) będzie modernizacja parku przy ulicy Sępoleńskiej przy domu kultury i bibliotece.

- Rewitalizacja będzie polegała na zmianie nawierzchni dróg, chodników, parkingów, budowie urządzeń rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży, mi.in. siłowni plenerowej i toru rowerowego typu pumptrack z muldami. Będzie też nowe oświetlenie i nasadzenia drzew – wymienia Natalia Szczepańska, inspektor ds. pozyskiwania środków zewnętrznych i promocji Urzędu Miejskiego w Kamieniu.

Inwestycja jest dofinansowana w wysokości 2,5 miliona złotych.: 1 720 000 zł w ramach Funduszu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład” oraz 750 tysięcy z Unii Europejskiej. Zadanie jest na etapie przygotowywania przetargu.

Adaptacja posterunku policji na klub seniora

Prace budowlane idą już pełną parą w budynku posterunku policji. Tam piętro zostanie zaadaptowane na klub seniora. Inwestycja obejmuje rozbudowę i przebudowę budynku, który należy do gminy. Zakłada utworzenie klatki schodowej, szybu windowego oraz umieszczenie nowego wejścia w projektowanej części. Przebudowa pierwszego piętra budynku polega na wydzieleniu dwóch sal dla członków klubu seniora, pomieszczenia socjalnego, szatni i zaplecza sanitarnego. Ponadto zostaną wykonane dodatkowe prace pozwalające na użytkowanie budynku. Całość kosztować będzie 887 700 zł. Dofinansowanie unijne to 450 tysięcy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Świetlica w Radzimiu w nowej odsłonie

Trzecia inwestycja dobiegła już prawie końca. To duży remont świetlicy wiejskiej w Radzimiu. Prace polegały na rozbudowie z przebudową istniejącej świetlicy wraz z wewnętrzną instalacją elektryczną i wodno-kanalizacyjną. Obiekt w ciągu pół roku powiększył się o ok. 50 metrów kwadratowych. Główna sala jest teraz bardziej przestronna. Znalazło się też miejsce na aneks kuchenny i toaletę dla osób z niepełnosprawnościami. Wykonawcą robót było Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe WITEX Ireneusz Witkowski z miejscowości Czarne.

Inwestycja kosztowała 278 857, z czego 241,5 tys zł to dofinansowanie unijne. Sam budynek jest już gotowy, jednak potrzebne jest jeszcze wyposażenie świetlicy. W budżecie gminy zabezpieczono na ten cel 31 tysięcy złotych.

- W ramach współpracy Sołectwo Radzim doposaży salę w zabudowę kuchenną. Z funduszu sołeckiego zakupiony już został telewizor. Zaplanowane zostały również środki na zagospodarowanie niewielkiego placu przy świetlicy. Ponadto, na ocenę Urzędu Marszałkowskiego czeka złożony wniosek o przyznanie pomocy na wyposażenie świetlicy m. in. w stoły, krzesła, lodówkę, zmywarkę, sprzęt multimedialny, gry i zabawki dla dzieci – informują w Urzędzie Miejskim w Kamieniu.

W nowej świetlicy gmina będzie realizować działania aktywizujące lokalną społeczność współfinansowane przez Stowarzyszenie NASZA KRAJNA z Europejskiego Funduszu Społecznego (dofinansowanie w wysokości 227 tysięcy złotych).

W planach jest:

  • utworzenie klubu młodzieżowego, w którego ofercie będą m.in. korepetycje z matematyki i języka angielskiego, warsztaty z robotyki Lego, zajęcia o tematyce "Zdrowy styl życia",
  • aktywizacja seniorów m.in. poprzez warsztaty kulinarne, ogrodnicze, muzykoterapię,
  • aktywizacja społeczno-zawodowa osób bezrobotnych i biernych zawodowo, m.in. warsztaty z psychologiem, doradztwo zawodowe, szkolenia zawodowe zgodne z indywidualnym planem działania, kurs prawa jazdy kat. B.

Pierwsze zajęcia mają się rozpocząć w kwietniu.

Modernizacja parku, klub seniora i świetlica. Inwestycje w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji - zdjęcia:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie