Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mogileński UTW działa 5 lat. Właśnie zainaugurowano nowy rok akademicki

(PAK)
Po części oficjalnej, przyszedł czas na słodki poczęstunek lampkę szampana.
Po części oficjalnej, przyszedł czas na słodki poczęstunek lampkę szampana. Autor
Podczas jubileuszu 5-lecia Uniwersytetu Trzeciego Wieku Teresa Kujawa, przewodnicząca rady miejskiej zauważyła, że słuchacze nie pytają o sens życia. Swoją pracą i działaniem sami ten sens odnajdują.

W mogileńskim kinie "Wawrzyn" spotkało się kilkadziesiąt osób. Powód? UTW Ziemi Mogileńskiej rozpoczął kolejny rok akademicki. A w związku z tym, że od czasu powołania organizacji minęło już pięć lat, była to też okazja do świętowania małego jubileuszu.

Mają szczęście do ludzi

Przypomnijmy, na początku swojego istnienia UTW działał jako stowarzyszenie. - Kiedy się organizowaliśmy życzliwość wielu osób wręcz mnie poraziła. Każdy, chociażby pan Andrzej Konieczka z mogileńskiego starostwa, czy władze gminy i powiatu, starali się pomóc, jak najlepiej mogli. Zresztą do dzisiaj mamy szczęście do ludzi - wspomina Grażyna Lewandowska, pomysłodawczyni powstania UTW.

I tak, wspomniane stowarzyszenie, 22 listopada 2007 roku, powołało 18 osób. Dwa lata później, stowarzyszenie przestało istnieć. Mogileński UTW zaczął funkcjonować jako jedna z sekcji domu kultury.
Podczas spotkania w kinie - tu zazwyczaj odbywają się wykłady - Grażyna Lewandowska przypomniała wszystkim obecnym, co w ciągu minionych 5 lat wydarzyło się w szeregach UTW.

A było tego całkiem sporo. Samych wykładów, zorganizowano aż 32. Prężnie działa sekcja kulturalno-turystyczna. Chętni zwiedzają ciekawe zakątki kraju, korzystają z oferty teatrów i oper.

A nauka? Oczywiście tej też nie brakuje, chociażby podczas lektoratów z języka angielskiego (był też lektorat z j. niemieckiego) i zajęć komputerowych. Słuchacze wiedzą także jak ważna jest profilaktyka. Dbają o zdrowie na basenie, ćwiczą, tańczą, uprawiają nordic walking, jeżdżą na rowerach, uczestniczą w akcjach i badaniach profilaktycznych.

Lubią współpracę z młodymi

- Poza tym spotykamy się w tak zwanej "Senior Cafe". Tu możemy porozmawiać, wymienić przepisami, pohaftować, czy po prostu zjeść ciastko i wypić kawę - mówi pani Grażyna.

- Ale to nie wszystko.

W ramach spotkań autorskich ,/b>spotkaliśmy się już w kilkoma ciekawymi ludźmi. Byli to: Jarosław Kret, Małgorzata Kalicińska, Emilia Krakowska, Tomasz Sekielski, Jacek Fedorowicz, ks. Adam Boniecki i Maciej Orłoś - usłyszeliśmy.

Niezwykle ważnym aspektem w działalności mogileńskiego UTW, jest też współpraca z różnego rodzaju instytucjami i organizacjami. Razem realizują ciekawe programy. Jeden z nich pod hasłem "Mój potencjał, moją przyszłością" realizowany był z ośrodkiem pomocy społecznej w Mogilnie.
- Dzięki niemu panie uczestniczyły w kursie florystycznym, dekoracyjnym, sztuki wizażu, makijażu, samoobrony i pierwszej pomocy - poinformowała nasza rozmówczyni.

W kolejnych, słuchacze współpracowali z dziećmi. - Bo my jesteśmy otwarci na ludzi młodych i nie tylko tych ze szkół. Bardzo pomagają nam też Sonia Frickowska i Paweł Gębala, stażyści z MDK. Zresztą ogromnego wsparcia udziela nam cały dom kultury z dyrekcją i pracownikami - usłyszeliśmy.

Padły słowa uznania

Spotkanie w kinie "Wawrzyn" było okazją do gratulacji i podziękowań. Te złożyli m.in. przedstawiciele sąsiedniego UTW z Barcinie oraz przedstawiciele władz. Sporo ciepłych słów powędrowało w kierunku Grażyny Lewandowskiej. Te najcenniejsze, od samych słuchaczy. - Dziękujemy Grażyno za poświęcony nam czas, pamięć i wiarę, nawet wtedy, gdy już sami w siebie nie wierzymy. Ufamy, że nadal będziesz widzieć w nas "to coś", dla którego warto się starać - usłyszeliśmy.

Dodajmy, że podziękowania popłynęły także m.in. do prof. Romana Ossowskiego, który do Mogilna chętnie przyjeżdża, wspiera słuchaczy, a podczas wykładów dzieli się z nimi swoją życiową mądrością.
Kolejne - za czynny udział w życiu UTW - popłynęły do słuchaczy od Jana Szymańskiego, dyrektora MDK.

Są otwarci na wszystkich

Kiedy UTW się formował jego założeniem było, by łączyć wszystkich ludzi. - Każdy kto chciał, mógł do nas przystąpić. Dzisiaj też nie zamykamy się na nikogo - powiedziała pani Grażyna.

Mogileński UTW skupia około 100 osób, mieszkańców powiatu, także Trzemeszna. - Osoby, które chcą do nas przystąpić są mile widziane. Zapraszamy wszystkich chętnych na najbliższy wykład 10 października - zachęca pani Grażyna.


Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska