Główne uroczystości, z udziałem międzynarodowych delegacji, odbywają się w Oświęcimiu, ale w wielu miastach, tradycyjnie także w Bydgoszczy, symbolicznie upamiętnia się to wydarzenie i ofiary Holokaustu.
W miejscu dawnej synagogi
Bydgoskie obchody zorganizowały Młyny Rothera i Teatr Polski. Pod Pomnikiem Pamięci Żydów, w miejscu, w którym stała niegdyś bydgoska synagoga, zbudowana w 1884, podpalona w 1939 r. i rozebrana rok później (u zbiegu ulic Pod Blankami i Jana Kazimierza), złożono kwiaty i kamienie - żydowskie symbole nieprzemijającej pamięci.
Z kolei na Placu Teatralnym, gdzie do dziś znajdują się pozostałości macew - żydowskich płyt nagrobnych, odbyła się ceremonia odczytania imion bydgoskich Żydów. Przeczytała je Dagmara Mrowiec, aktorka Teatru Polskiego w Bydgoszczy.
Śladami bydgoskich Żydów
Dodajmy, że w sobotę (1.02) o godz. 14 (start przed wejściem do Młynów Rothera) odbędzie się spacer śladami pamięci bydgoskich Żydów. Poprowadzi go Damian Amon Rączka, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu i aktywista Sieci Dialogu Polsko-Żydowskiego.
Trasa będzie prowadziła przez Stary Rynek, ulicę Jezuicką, Długą, plac przy Jana Kazimierza, czyli miejsce po synagodze, ulicę Mostową, kamienicę Jachmanna, żydowskie kino Lido, Gdańską, dom towarowy „Conitzer i synowie”, pomnik Potop, willę Aronshona i willę Blumwego. Udział w spacerze jest bezpłatny.
"Rzymskie saluty" Muska
Przypomnijmy, że Holokaust, czyli Zagłada Żydów, to ludobójstwo 6 milionów europejskich Żydów dokonane w czasie II wojny światowej przez niemiecką III Rzeszę. Zagłada Żydów w większości przeprowadzona została na okupowanych przez hitlerowców ziemiach polskich (obozy Auschwitz, Treblinka, Sobibór, Bełżec).
Stanowiła, z zagładą Romów, bezprecedensową próbę wymordowania całych narodów przy użyciu metod przemysłowych. Liczba żydowskich ofiar Holokaustu jest szacowana na prawie 6 milionów, choć dokładna liczba nie jest znana z powodu braku kompletnej ewidencji oraz systematycznego niszczenia archiwów i zacierania śladów przez władze niemieckie w obliczu klęski wojennej. Ok. 2 miliony z tej liczby stanowiły dzieci. Liczba polskich Żydów wśród ofiar zagłady szacowana jest na 2,6-3,3 mln osób.
Pamięć o ofiarach nazizmu jest szczególnie ważna dzisiaj, gdy do głosu dochodzą ugrupowania polityczne (jak AfD), czy postaci ze świata biznesu (Elon Musk), które podważają historię oraz odpowiedzialność narodu niemieckiego, przy okazji bagatelizując gesty, symbole i propagując "modę na rzymskie saluty"...
