Projekt jest szansą dla 45 osób pozostających bez zatrudnienia od co najmniej 24 miesięcy. Wśród nielicznych warunków stawianych potencjalnym jego uczestnikom jest zamieszkanie w gminie Mogilno.
Program ruszy oficjalnie 1 października, wtedy też informacja o nim pojawić się ma na stronie internetowej MGOPS. Do tego czasu, by zaczerpnąć wiedzy na jego temat, trzeba się udać do ośrodka.
- Informujemy o nim naszych podopiecznych, bo do 15 października skończyć chcemy rekrutację uczestników - mówi Dariusz Staliński, dyrektor MGOPS.
Rekrutacja, zajęcia, staże
Projekt potrwa 10 miesięcy. Najpierw powstanie lista 45 uczestników i krótsza, bo składająca się z 5 nazwisk lista rezerwowa, na wypadek, gdyby zakwalifikowana do programu osoba nie mogła jednak wziąć w nim udziału. Wtedy zastąpi ją ktoś z listy rezerwowej.
Po rekrutacji bezrobotni uczestniczyć będą w zajęciach z doradcą zawodowym i psychologiem. Potem, mniej więcej od przełomu listopada i grudnia, rozpoczną staże w zakładach. Firmę będą mogli wybrać samodzielnie lub skorzystać z rad i podpowiedzi osób prowadzących wcześniejsze zajęcia.
Staże potrwają 6 miesięcy, ich uczestnicy otrzymywać będą minimalne wynagrodzenie. - Co najważniejsze, pensje te nie będą obciążać pracodawców, właśnie na ten cel przeznaczone zostaną unijne środki, które zdobyliśmy w drodze konkursu - dopowiada dyrektor Staliński.
Trafny projekt
Pomysł, by sięgnąć po dodatkowe, europejskie środki dla podopiecznych ośrodka zrodził się w czerwcu. Projekt powstał w ciągu miesiąca. A ponieważ był nie tylko trafny, ale też pozbawiony błędów formalnych i merytorycznych, zyskał uznanie.
- To duże wydarzenie dla naszego ośrodka, bo to pierwszy nasz projekt konkursowy - podkreśla Dariusz Staliński. I dodaje, że uzyskanie dodatkowych środków na wsparcie osób długotrwale bezrobotnych to zasługa zespołu projektowego ośrodka, w skład którego wchodzą Marta Błaszczak, Grażyna Grylewicz i Agnieszka Szulc.