
Nawóz z żelatyny
Żelatyna jest źródłem ważnego dla roślin azotu, regularne jej dostarczanie poprawi ich ukorzenienie, wzmocni liście i sprawi, że monstera będzie wypuszczać nowe liście.
Jak przygotować nawóz?
Łyżeczkę żelatyny rozpuść w szklance gorącej (ale nie wrzącej) wody i dokładnie wymieszaj. Tak przygotowaną mieszankę odstaw do wystygnięcia. Następnie rozcieńcz miksturę trzema szklankami zimnej wody i tym podlewaj monsterę.
Zobacz kolejny przepis na domowy nawóz >>

Nawóz z liści laurowych
Taki nawóz jest bogaty w potas i fosfor, które przyczyniają się do wzrostu rośliny i powstawania zawiązków kwiatów.
Jak przygotować nawóz?
Do przygotowania tego nawozu potrzebne będą liście laurowe. Nawóz można przygotować na dwa sposoby.
Sposób 1
Do pół litra wody dodaj kilka liści laurowych. Pozostaw, aż woda ściemnieje (około 15 minut). Następnie wyjmij liście laurowe, a powstałym płynem podlej monsterę. Powtarzaj podlewanie takim nawozem raz-dwa razy w tygodniu.
Sposób 2
Liście laurowe pokrusz (możesz je zblendować) i rozmieszaj w litrze wody. Tak przygotowaną miksturą możesz od razu podlewać rośliny, bez czekania.
Zobacz kolejny przepis na domowy nawóz >>

Nawóz z banana
Banany są bardzo bogate w substancje odżywcze, w tym w potas niezbędny dla roślin. Do przygotowania nawozu wykorzystaj skórkę od banana lub całe, przejrzałe banany.
sposób 1
Skórkę od banana pokrój na kawałki, włóż do słoika i zalej gorącą wodą. Słoik zamknij i zostaw na 24 godziny. Powstałym roztworem podlej monsterę. Tę samą skórkę od banana możesz wykorzystać kilka razy.
sposób 2
Skórkę od banana wysusz (najlepiej po prostu połóż ją na talerzyku na parapecie okna, by wyschła na słońcu), a następnie zmiel na drobno. Powstały proszek wymieszaj z ziemią w doniczce z monsterą.
sposób 3
Przejrzałe banany obierz ze skórki i rozgnieć widelcem. Masę zalej wodą, wymieszaj, odstaw na pół godziny i gotowe. Możesz już podlać monsterę.

Kolorowe odmiany monstery
Monstera lubi jasne stanowiska. Tylko wtedy będzie miała liście z dziurami (fenestracjami). Zielone odmiany monstery potrzebują mniej światła słonecznego, niż odmiany kolorowe.