Wystawa będzie czynna do końca wakacji. I jest owocem wielomiesięcznej ciężkiej, choć bardzo przyjemnej pracy.
- Kiedy prawie rok temu otrzymałem propozycję pokazania części mojej kolekcji makrofotografii przyrody, wybór ze zrozumiałych względów padł właśnie na motyle - mówi Janusz Michalski. - Nie sądziłem jednak, że podjąłem się trudnego zadania. Postanowiłem, że wystawa będzie miała charakter dydaktyczny, co oznaczało, że każdy pokazany na fotografii owad musi być rozpoznany i krótko opisany. Pracę nad identyfikacją nierozpoznanych do tej pory przeze mnie gatunków rozpocząłem prawie od zaraz i skończyłem dopiero po kilku miesiącach.
Janusz Michalski gromadził w tym czasie książki, zbierał informacje z prasy przyrodniczej i śledził internet. W połowie ostatniej zimy okazało się, że na ponad trzystu fotografiach znajduje się ponad sześćdziesiąt przedstawicieli rodzin motyli dziennych i nocnych w postaci dorosłego owada bądź larwy.
- Pewnie ktoś powie, że to niewiele w stosunku do liczby trzech tysięcy gatunków występujących w Polsce. Jednak wszystkie fotografie zostały wykonane na terenie leśnictwa Białe Błota oraz osiedla Miedzyń. Dodaje, że fotografowanie to jego pasja, a nie zawód. Janusz Michalski przez ponad 20 lat był strażakiem - zawsze w pierwszej linii ognia. Teraz jest urzędnikiem. A zdjęcia zaczął robić, bo po prostu kocha przyrodę. I z tej właśnie miłości zrodziła się chęć utrwalania pięknych owadów i widoków na fotografiach.
- Choć makrofotografia to trudna dziedzina, tym bardziej, że zajmuję się fotografowaniem bardzo ruchliwych owadów, sprawia mi dużo przyjemności. Gdy w czasie długich sesji fotograficznych owady już przyzwyczajają się do mojej obecności, siadają na moich dłoniach, ramionach, a nawet na aparacie! Udało mi się również obserwować gąsienice, które prawie na moich oczach zamieniały się w poczwarki. Janusz Michalski martwi się jednak, że motyli jest coraz mniej. Dlatego apeluje, by sadzić kwiaty, a nawet - by zostawiać dla nich gdzieś na skraju ogródka kępkę pokrzyw, ostów czy malin.
MOTYLE
Wystawę oglądać można codziennie do godz. 17.00. Wstęp wolny.