https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Movember – Robimy to dla jaj!

RED
Movember – Robimy to dla jaj!
Movember – Robimy to dla jaj! Adrian Wykrota
Movember to międzynarodowa akcja, w której mężczyźni przez cały listopad zapuszczają wąsy, by prowokować kolegów do rozmów na temat zdrowia.

W Polsce Fundacja Kapitan Światełko od 2014 roku zachęca do profilaktycznych badań, aby wykrywać nowotwory jąder i prostaty wystarczająco wcześnie, by je pokonać. Od 2016 akcję aktywnie wspierają serwisy internetowe oraz gazety Polska Press Grupy, a teraz do akcji włącza się także Superliga piłkarzy ręcznych, która angażuje w projekt kluby, by zwrócić uwagę mężczyzn w całym kraju na wczesne wykrywanie nowotworów.

W tym roku akcja zaczyna się zdecydowanie wcześniej, by przypominać panom, że o zdrowie należy dbać regularnie, nie tylko w listopadzie. Dlatego też przez kolejne miesiące, aż do listopada, Movember Polska prezentować będzie kolejne filmy zachęcające do profilaktyki.

Movember, od zabawy do kampanii

W 2003 roku Travis Garone i Luke Slattery, żeby przywrócić trend noszenia wąsów, zaprosili do zabawy znajomych hasłem: „czy jesteś wystarczająco męski, by być moim kolegą?". Trzeba było wpłacić 10 dolarów, a następnie zachęcać innych, by wpłacali kwotę na rosnący wąs. Finalnie, środki przeznaczyli na fundację zajmującą się badaniami nad rakiem prostaty. W 2004 roku do akcji włączyli się Hiszpanie i Brytyjczycy, w 2007 roku akcja objęła kolejne kraje, dając początek międzynarodowemu ruchowi Movember.

Przez sport do Polski

Movember zauważyli na zagranicznych stadionach komentatorzy i zaczęli zapuszczać wąsy. Polska imigracja w Wielkiej Brytanii założyła fanpage, gdzie panowie namawiali do wzięcia udziału w akcji. W 2014 roku założyciele Fundacji Kapitan Światełko, ówcześnie promującej bezpieczeństwo w ruchu drogowym, zapytali, czy mogliby wziąć pod opiekę polski fanpage. Uznali, że wszyscy wiążą ich z „męskimi” akcjami i sportami, więc pora zająć się również męskim zdrowiem. Zaczęto zbiórkę, wspólnie ze studentami z IFMSA namawiano mężczyzn do dbania o zdrowie. Przełomem były Poznańskie Targi Piwne, tam powstał pierwszy Movembeer (piwo, z którego dochód wsparł organizację kolejnych edycji) i gdzie odbyło się pierwsze masowe golenie - na ulice wyszli panowie z wąsem, promując ideę akcji.

Robimy to dla jaj!

Liga szczypiornistów to przede wszystkim zacięta walka na boisku i sport silnych mężczyzn. Dlatego idealnie wpisuje się w tematykę Movember. – Poruszanie tematów tabu, jakim jest walka z rakiem jąder i prostaty jest dla nas ważne, bo naszą ligę tworzą mężczyźni, a jak niestety wiadomo, nowotwory nie wybierają i choroba może dotknąć każdego, nawet najzdrowszego – wyjaśnia Łukasz Gontarek, prezes Superligi. – Chcemy wesprzeć tę inicjatywę, zaangażować się w stu procentach w akcję, żeby pomóc jak największej liczbie osób, póki nie jest za późno - dodaje.

Co w 2017 roku?

Promocja badań trwać będzie przez cały rok a szczypiorniści wezmą udział w spotach opowiadających „Mohistorie”, czyli filmach przypominających o regularnych badaniach. Pojawią się materiały dotyczące zdrowia i profilaktyki nowotworowej, opracowane wspólnie z partnerami akcji. W październiku i listopadzie 2017 będą realizowane bezpłatne badania USG jąder w centrach handlowych w największych miastach w Polsce: Trójmiasto, Poznań́, Warszawa, Łódź́, Wrocław, Kraków, Katowice. Przygotowane zostaną również obniżki cen na zaawansowane badania diagnostyczne, w tym rezonans magnetyczny prostaty.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

r
radosław
I prawidłowo. Moim zdaniem najlepszą profilaktyką są badania genetyczne w celu zobaczenia czy posiadamy ryzyko zachorowania na jakąś poważną chorobę. Teraz badania genetyczne są tak popularne że można wykonać je od ręki np na zdrowegeny.pl. Dzięki takiemu badaniu można dobrać najodpowiedniejsze działania mające na celu zmniejszenie ryzyka zachorowania. Przecież wiadomo że lepiej jest przeciwdziałać niż leczyć.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska