Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Gaz-System, czyli krajowy operator gazociągów przygotowują się do cięcia dostaw gazu. Będzie go mniej niż zapotrzebowanie polskiej gospodarki.
PGNiG wyjaśnia, że informację trzymano w tajemnicy, by nie wpływać na polsko-rosyjskie negocjacje gazowe, które odbywały się w sobotę w Moskwie.
Więcej informacji gospodarczych przeczytasz na stronie www.strefabiznesu.pomorska.pl
Strona polska chciała przekonać Rosjan, by zgodzili się na zmiany w wynegocjowanym na początku roku porozumieniu, zgodnie z sugestiami Komisji Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o dopuszczenie do korzystania z gazociągu jamalskiego wszystkich zainteresowanych firm, a nie tylko Gazpromu.
Ministerstwo Gospodarki oświadczyło, że negocjacje będą kontynuowane w tym tygodniu.
Okazuje się, że Polsce może w tym roku zabraknąć ponad 2,5 mld m sześc. gazu. To grubo ponad połowa potrzebnego nam w tym czasie paliwa.
Na cięcia dostaw muszą być przygotowane wielkie zakłady przemysłowe, ale z ograniczeniami muszą się liczyć także odbiorcy indywidualni.
Czytaj e-wydanie »