Płynne tapety znakomicie nadają się do pokrywania ścian lub sufitów w sklepie, biurze, pomieszczeniach usługowych, a także w mieszkaniach. W tym ostatnim przypadku nie jest najlepszym rozwiązaniem stosowanie ich w łazience i w kuchni, zwłaszcza w pobliżu źródła wilgoci. Nie są bowiem odporne na nadmiar wilgoci.
Bez zapachów i kurzu
Płynna tapeta nie wydziela żadnych zapachów, nie jest alergiczna, nie wchłania kurzu i nie jest łatwo palna. Ponadto tapeta taka jest trwałą okładziną, która dodatkowo stanowi izolację akustyczną i termiczną. Ma także ten walor, że jak się nam znudzi w wersji, którą mamy na ścianie lub na suficie, możemy ją zdjąć z powierzchni, rozdrobnić wodą, dodać nowego barwnika i... ponownie położyć w pomieszczeniu lub w pokoju obok.
Bawełna zamiast jedwabiu
Recepturę materiału służącego do pokrywania ścian i sufitów opracowano w Japonii już ponad 350 lat temu. Podstawowym składnikiem takiej tapety czy może bardziej tynku dekoracyjnego (bo tak wtedy o nim mówiono) był jedwab naturalny. Uzupełniały go: klej naturalny i woda. Dziś jedwab byłby zbyt drogi w zastosowaniu, zatem zastępuje go przy produkcji takiego tynku, tapety natryskowej, strukturalnej czy też tapety płynnej (bo wszystkie te pojęcia funkcjonują w nazewnictwie różnych firm) bawełna lub celuloza, a uzupełnia się je minerałami, barwnikami i błyszczykami.
Na każde podłoże
Płynne tapety można nanosić na ścianę pacą lub przy pomocy pistoletu natryskowego pod ciśnieniem praktycznie na każde podłoże. A więc może to być tynk gipsowy, wapienno-cementowy, beton lub płyta gipsowo-kartonowa, może też być szkło, plastik, a nawet metal. Ważne jest jednak, by podłoże było równe i pozbawione ubytków.
Nie lubią mrozów
Masa ma tendencję do wchłaniania w głąb podłoża, a zatem dobrze jest stworzyć na nim powierzchnię nieprzepuszczalną. A to zrobić możemy przy pomocy specjalnego preparatu gruntującego. Nowe tynki przed położeniem tapety można też pobielić emulsją. Warto zapamiętać, że płynne tapety nie znoszą temperatur poniżej zera, zatem nadają się tylko do wnętrz. Można je kłaść w temperaturze nie niższej niż 5 stopni C.
Może tapeta w płynie?
(mkj)

Znudził nam się wystrój wnętrza, w którym bywamy codziennie?Nie chcemy już na ścianie ani farby, ani zwykłej tapety? A może skusi nas tapeta w płynie?