Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MTBS zbuduje nowe bloki...jak dostanie kredyt

MAŁGORZATA GOŹDZIALSKA malgorzata [email protected] 054 232 22 22
Około 900 włocławian ustawiło się w kolejce po mieszkanie czynszowe z Miejskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. MTBS ma we Włocławku gdzie budować. Problemy są tylko z kredytowaniem.

Czy Miejskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego we Włocławku będzie dalej budować w sytuacji, gdy zlikwidowany został Krajowy Fundusz Mieszkaniowy? Na razie nie ma zagrożenia, choć sytuacja do końca nie jest jasna.

MTBS czeka obecnie na przyznanie kredytów na budowę dwóch kolejnych bloków przy Celulozowej i Zagajewskiego. Sytuacja się jednak skomplikowała, bo dwa miesiące temu zlikwidowany został Krajowy Fundusz Mieszkaniowy. - Do końca roku na dotychczasowych zasadach przyznawane będą kredyty przez Bank Gospodarstwa Krajowego - mówi prezes Krzysztof Szafrański. - Co będzie potem, nie wiadomo.

Adres: Celulozowa
Na razie MTBS buduje przy Celulozowej blok dla 54 rodzin. Przygotowana jest jednak dokumentacja kolejnych inwestycji - budynku z 78 mieszkaniami i kolejnego dla 40 rodzin. - Wnioski kredytowe z lat dwa tysiące siedem, osiem i tego roku mają być rozpatrzone do końca września - mówi prezes Szafrański. Na razie więc nie wiadomo, kiedy rozpocznie się budowa kolejnych dwóch budynków.
W bloku, który zostanie oddany u zbiegu ulic Celulozowej i Zagajewskiego w drugim kwartale przyszłego roku, zgodnie z umową zawartą z Urzędem Miasta we Włocławku siedemnaście spośród 54 mieszkań ma być oddanych do dyspozycji Urzędu Miasta.

Czekaj tatka latka
Obecnie na mieszkanie czynszowe z Miejskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego czeka blisko 900 włocławian. Kiedy ich wnioski zostaną zrealizowane? To zapewne kwestia ładnych pa-ru lat. MTBS ma gdzie budować. Są między innymi jeszcze wolne tereny przy zbiegu ulic Celulozowej i Zagajewskiego. - Tu planujemy wybudować jeszcze sto sześć-dziesiąt mieszkań - mówi prezes Szafrański. Ale czy MTBS otrzyma kredyt na tę inwestycję i kiedy ?

Wynajem z kaucją
Na budowę mieszkań MTBS może uzyskać wsparcie z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości do 70 procent wartości inwestycji. Pozostałe koszty pokrywa najemca, wpłacając tzw. partycypację, która wynosi minimum trzydzieści procent wartości mieszkania.

Jakie zasady obowiązują przy przydzielaniu mieszkań na wynajem? Warunek pierwszy: mieszkania otrzymują ci, którzy partycypują w kosztach budowy i wpłacą kaucję, wynoszącą 10-krotność miesięcznego czynszu. Ale brane pod uwagę jest też to, czy przyszły najemca znajduje się na liście oczekujących na mieszkanie z Urzędu Miasta. Ważne jest także, czy rodzina, która otrzyma cztery kąty na wynajem z MTBS, zwolni inne mieszkanie komunalne.

Ile to kosztuje?
Tzw. partycypacja w kosztach budowy to w przypadku mieszkania 50-metrowego kwota około 45 tysięcy złotych. A jeszcze dwa lata temu było to 40 tysięcy złotych.
Dotychczas Miejskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego wybudowało we Włocławku 393 mieszkania na wynajem. Pierwsze bloki stanęły przy ul. Promiennej na Zazamczu, kolejne przy Robotniczej na osiedlu Południe i przy Jesionowej w centrum miasta. Obecnie MTBS zagospodarowuje wolne tereny po "Celulozie". W zapasie ma też grunty przekazane ostatnio przez miasto, między innymi przy ul. Cyganka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska