Mural w Gniewkowie na 750. urodziny miasta. Stworzy go...

  Mural w Gniewkowie na 750. urodziny miasta. Stworzy go Marcin Fołda z Inowrocławia

  (dan)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Na ścianie kamienicy przy ulicy Podgórnej w Gniewkowie powstanie mural. Malowidło będzie nawiązywało do 750. urodzin miasta.
  Oto wstępny projekt muralu, który zdobić będzie budynek przy ulicy Podgórnej w Gniewkowie

  Oto wstępny projekt muralu, który zdobić będzie budynek przy ulicy Podgórnej w Gniewkowie ©Facebook/Urząd Miejski Gniewkowo

  - To będzie wyjątkowe dzieło w naszym mieście, które zrealizuje inowrocławski artysta plastyk, Marcin Fołda. Uroczyste odsłonięcie zaplanowaliśmy na koniec czerwca - zapowiada burmistrz Gniewkowa Adam Roszak.

  Motywem przewodnim muralu będą dwa oryginalne kafle znalezione w Gniewkowie w trakcie badań archeologicznych prowadzonych w 2003 i 2004 roku.

  Gniewkowo przygotowuje się do 750. urodzin

  "Widoczny na pierwszym planie muralu anioł trzymający tarczę herbową pochodzi z korony pieca, który ogrzewał dom nieznanego, ale zapewne ważnego gniewkowianina, w pierwszej połowie XVI wieku.
  Anioł-tarczownik w okresie renesansu w Polsce był ulubionym motywem stosowanym w elitarnych środowiskach - na zamkach, na dworach. Anioł czuwał też nad wejściami do posesji, nad bramami miast, na furtami klasztorów. Pozostający w głębi sceny zamek jest inspirowany płytką kafla z pieca, który był używany w drugiej połowie XV wieku lub na przełomie XV i XVI wieku. Oryginalna scena przedstawia potężny zamek flankowany dwiema wieżami, z gryfem na dachu" - informuje gniewkowski ratusz.  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze Dobre 2018