>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
Pod koniec lutego, na łamach „Pomorskiej” zaproponowaliśmy, by na kamienicy, w której Marian Rejewski mieszkał, powstał mural. Pomysł bardzo spodobał się Markowi Iwińskiemu, plastykowi miejskiemu. - To znakomity pomysł. Powinniśmy chwalić się naszym rodakiem. Taki mural będzie elementem edukacji, a jednocześnie wartością dodaną - mówił wówczas Iwiński.
Artyści z Bydgoszczy i Torunia
Wczoraj zapytaliśmy o los naszej propozycji. - Mam już kilka projektów przygotowanych przez grupę artystów malarzy z Bydgoszczy i Torunia, ale wymagają pewnego dopracowania. Gdy będą gotowe, przedstawię je prezydentowi Rafałowi Bruskiemu. Chcąc przekonać kogoś do swojej idei wolę mieć konkretne plany w ręku - wyjaśnia plastyk miejski.
Artyści zostali poinformowani o głównych założeniach dotyczących wielkości muralu i techniki, jaką będzie wykonany. Z uwagi na charakter zabudowy w grę wchodzi tylko mural monochromatyczny. Co do wielkości - na pewno nie zostanie zamalowana w całości wolna powierzchnia; wstępnie mówi się o wielkości 10 na 7 metrów.
Podobizna kryptologa i klawiatura
Dopóki autorzy nie dokonają niezbędnych poprawek, projektów nie zobaczymy. Wiemy natomiast, że wśród najważniejszych motywów pojawia się podobizna Rejewskiego, naszego genialnego kryptologa i Enigma - niemiecka maszyna szyfrująca, na którą udanego ataku, metodami matematycznymi, bydgoszczanin dokonał pod koniec grudnia 1932 r.
- Twarz Rejewskiego jest bardzo charakterystyczna. Wdzięcznym motywem dla artystów jest także Enigma, a szczególnie klawiatura. Mural powinien mieć formę otwartą i dobrze komponować się z pozostałą płaszczyzną ściany kamienicy - mówi Marek Iwiński.
Za tym, by na ul. Gdańskiej 10 pojawił się mural przypominający dzieło Rejewskiego i jego współpracowników - Henryku Zygalskim i Jerzym Różyckim, przemawia kilka ważnych faktów.
Po pierwsze: pogromca Enigmy to rodowity bydgoszczanin, po drugie: w mieszkaniu przy Gdańskiej10 nasz kryptolog spisał wspomnienia z pracy w Biurze Szyfrów Oddziału II Sztabu Głównego (w kwietniu minęło pół wieku). W ten sposób ujawnił fakt złamania Enigmy przez Polaków. Maszynopis kupił Wojskowy Instytut Historyczny.
Mural na urodziny
Doskonałą okazją do tego, by odsłonić mural byłby 16 sierpnia - dzień urodzin Mariana Rejewskiego (przyszedł na świat w 1905 r. w kamienicy przy ul Wileńskiej 6).
Czy wtedy również na domu przy Gdańskiej 10 zawiśnie jedna z trzech projektowanych przez ratusz tablic, poświęconych naszemu wybitnemu matematykowi i Enigmie, dowiemy się wkrótce.
Zobacz także. Oskar Ajtner-Gollob o dobrych wynikach i współpracy z Wojciechem Malakiem.