Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej wskazuje, że nasza zależność od importu jest wysoka – z zagranicy sprowadzamy połowę wszystkich zużywanych surowców energetycznych. Jak podano, obecnie importujemy około 80 proc. zużywanego gazu, prawie 100 proc. ropy, a nawet około 20 proc. zużywanego w Polsce węgla. W imporcie węgla do Polski dominującym dostawcą jest Rosja, której udział w 2020 roku wyniósł 75 proc.
– Wywołana przez nią wojna jeszcze dobitniej pokazuje, że najważniejszym sposobem na zapewnienie niezależności energetycznej będą inwestycje w OZE – podkreślono.
Jak Polska może zadbać o bezpieczeństwo energetyczne?
– Patrząc na otoczenie geopolityczne, rozwój Odnawialnych Źródeł Energii oznacza bezpieczeństwo energetyczne – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Piotr Czopek, Dyrektor ds. Regulacji, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. – Musimy przyspieszyć transformację energetyczną w Polsce oraz zwiększyć inwestycje w odnawialne Źródła Energii – dodaje.
Jako rozwiązanie wskazuje tutaj na lądową energetykę wiatrową, ponieważ, jak wyjaśnia, są to źródła, które "nie wymagają importu paliw i ich spalania". – Są uzależnione tylko i wyłącznie od warunków pogodowych na które geopolityka nie ma żadnego wpływu – podkreśla.
– Rozwój OZE oznacza poprawę bezpieczeństwa energetycznego, na czym nam dzisiaj powinno szczególnie zależeć – mówi. – Inwestycje w OZE będą oznaczać poprawę poziomu bezpieczeństwa energetycznego – wskazuje.
– Dzisiaj cała Europa, cały świat mówi o uniezależnieniu się od zewnętrznych dostaw do Europy ropy i gazu, w związku z powyższym, te inwestycje o których powiedziałem będą temu służyć, a także będą sprzyjać rozwojowi polskiej gospodarki, ponieważ będą napędzały rozwój polskich przedsiębiorstw – podsumowuje ekspert.