- Zostaniesz matką (ojcem) chrzestną naszego dziecka? - gdy najbliżsi zadają takie pytanie - zgadzamy się zazwyczaj bez głębszego zastanowienia. Nie myślimy o tym, że może kiedyś tak na poważnie będzie trzeba zająć się dzieckiem - brata, siostry, znajomych. Że rodzicom dziecka może przytrafić się coś złego i wszystkie ich obowiązki trzeba będzie przejąć bo kiedyś wyraziliśmy na to zgodę, obiecaliśmy się nimi zająć. Gdy decydujemy się na rolę rodzica zastępczego świadomość obowiązków jest o wiele większa.
Rodzice zastępczy zdają sobie sprawę, że dziecko, bez względu na wiek będzie potrzebowało nie tylko opieki, wsparcia finansowego, ale przede wszystkim oddania i bezwarunkowej miłości. Nie każdego na to stać. Są jednak ludzie, którzy chętnie adoptują dzieci. Z różnych powodów. Gdy
nie mogą mieć własnych dzieci
ale i wtedy gdy mają w sobie dużo miłości i chęci pomocy innym. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Mieście Lubawskim pomaga połączyć dzieci z rodzicami zastępczymi.
- Przeprowadziliśmy już trzy takie akcje - mówi Urszula Łydzińska, dyrektor nowomiejskiego PCPR. - Udało się znaleźć sześć rodzin zastępczych z powiatu nowomiejskiego - dodaje.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie wydało ulotkę, w której można znaleźć podstawowe informacje o tym jak zostać rodzicem zastępczym i jakie warunki trzeba spełnić. W ulotce wykorzystano rysunki i cytaty z książki jaką napisała jedna z matek zastępczych, wspomniana już Magdalena Grycman.
Wspomnienia i rady autorki, która przeszła całą procedurę związaną z adopcją są z pewnością cennym poradnikiem dla osób, które jeszcze nie podjęły decyzji o ty czy chcą stać się opiekunem dziecka. Będą też pomocne tym osobom, które są już zdecydowane na
przyjęcie nowego członka rodziny
Kto chciałby dowiedzieć się szczegółów na temat programu "Zostań rodzicem zastępczym" powinien skontaktować się z Katarzyną Wolak-Szymańską lub Anną Marchlewską-Barczewską z PCPR telefonicznie, pod numerem (0-56) 474-31-96.
- Panie te odbyły szkolenie i będą służyły pomocą w wyjaśnieniu wszelkich wątpliwości związanych z programem - zapewnia dyrektorka PCPR.
Okazją do uzyskania wyczerpujących informacji będzie również spotkanie jakie odbędzie się 14 września br. o godz. 10.00 w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Mieście, ul. Grunwaldzka 3.
***
Rodzina zastępcza
to czasowa forma opieki powstająca na mocy orzeczenia sądu w sytuacji gdy dziecko nie może przebywać w swoim rodzinnym środowisku.
Pełnienie funkcji
rodziny zastępczej
może zostać powierzone małżonkom lub osobie niepozostającej w związku jeśli osoba ta spełnia kilka warunków:
ma stałe miejsce zamieszkania na terenie RP
korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich
ma odpowiednie warunki mieszkaniowe i stałe źródło utrzymania
nie jest chora w sposób uniemożliwiający opiekę nad dzieckiem (...)