https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na co zwrócić uwagę przy zakupie GPS-u?

piotr walczak, „kp”, (A) fot. SXC
Jadąc samochodem możemy porównać rzeczywisty wygląd otoczenia z tym, co widzimy na ekranie
Jadąc samochodem możemy porównać rzeczywisty wygląd otoczenia z tym, co widzimy na ekranie
W polskich sklepach można znaleźć około 50 marek produkujących urządzenia GPS do samochodów. To sytuacja niespotykana w innych krajach. Rynek u nas jest wyjątkowo konkurencyjny.

Jedną z rzeczy, którą kierujemy się przy wyborze nawigacji satelitarnej do auta, jest wyświetlacz i wielkość urządzenia. Wybór rozmiaru ekranu zależy wyłącznie od potrzeb użytkownika. Urządzenia występują z ekranami o rozmiarach: 3,5, 4,3 oraz 5 cali (sporadycznie spotkać można 7-calowe, przeznaczone do dużych samochodów ciężarowych). Na pewno obraz większy jest lepiej widoczny i czytelny.

Najważniejsze - oprogramowanie

Jednak najważniejszym elementem urządzenia jest oprogramowanie i dane mapowe. Oprogramowanie decyduje o precyzji nawigacji.

Użytkownikowi zależy przede wszystkim na tym, aby w sposób prosty i szybki wyznaczyć poprawną trasę do punktu docelowego.

Waże też, by w trakcie jazdy samochodem nawigacja w sposób jasny i z odpowiednim wyprzedzeniem informowała nas o najbliższym manewrze. W przypadku zaś zjechania z wyznaczonej trasy szybko wyznaczyła nową wersję drogi do celu.

Najbardziej popularna w Polsce tajwańska marka Mio chyba zbyt często zmienia dostawcę oprogramowania - twierdzą fachowcy.

Użytkownicy mogą czuć się niepewnie, gdy kolejne serie urządzeń wychodzą z nowym, niekompatybilnym z poprzednimi wersjami oprogramowaniem. Ale i tak niezależnie, czy jest to urządzenie uznanej „zachodniej” marki, czy krajowego producenta, np. SmartGPS, Navroad, Lark, to wśród polskich użytkowników króluje AutoMapa i MapaMap.

Pierwszy program na pewno jest bardziej rozbudowany i innowacyjny. Nowe wersje oprogramowania wypuszczane są cztery razy w roku i dostępne za darmo w pierwszym roku po zakupie urządzenia, potem po wykupieniu rocznej subskrypcji.

MapaMap dla...

Zdaniem fachowców - MapaMap jest programem prostszym, a przez to lubianym przez początkujących, czy też okazjonalnych użytkowników. Jest też tani.

Ale sam dobry program to tylko część sukcesu. Ważne są dobre mapy cyfrowe, przede wszystkim Polski. Warto zwrócić uwagę, że urządzenia zagranicznych producentów posiadają mapy zagranicznych firm. Choć są one bardzo precyzyjne w krajach Europy Zachodniej, w Polsce wciąż jeszcze nie dorównują krajowym produktom.

Urządzenia nawigacyjne kupuje się w zestawach i od razu są one gotowe do użycia.

Zestaw składa się z samego urządzenia, uchwytu mocującego, zasilacza samochodowego oraz kabla USB, pozwalającego na podłączenie nawigacji do komputera służącym do aktualizacji oprogramowania.

Ważne jest mocowanie GPS - musi być stabilne, nie powodujące drgań zestawu w czasie jazdy, co utrudnia lub wręcz uniemożliwia obserwację ekranu. Jeśli uchwyt jest długi, to musi być gruby, solidny. Jeśli cienki, to musi być krótki.

Mogą być zdjęcia lotnicze

W trakcie podróżowania po centrach nieznanych miast pomocna może być funkcja wyświetlania budynków 3D. Polega to na graficznej prezentacji trójwymiarowych, przybliżonych brył budynków lub też wręcz pełnych, kolorowych fasad domów.

Spotkać też można urządzenia, które zamiast mapy na ekranie prezentują zdjęcia lotnicze danego obszaru.

Warto zwrócić uwagę

Przy zakupie nawigacji GPS warto zwrócić uwagę, czy posiada ona użyteczne funkcje, jak:

  -Aystent pasa ruchu: na ekranie wyświetlane są informacje o pasie ruchu, który powinniśmy zająć jadąc drogą wielopasmową, przed najbliższym skrzyżowaniem czy rozjazdem.

  -Wyświetlanie tablic drogowych: prezentacja na ekranie informacji o numerach dróg i nazw miejscowości, do których droga prowadzi, podobnie jak ma to miejsce w rzeczywistości.

  - Dla kierowców samochodów ciężarowych możliwość podania wymiarów pojazdu, masy całkowitej i nacisków na osie - dane te są podstawą do kalkulacji trasy z uwzględnieniem ograniczeń nośności dróg, mostów, wysokości wiaduktów, tuneli czy nawet promieni skrętu na rondach i skrzyżowaniach.

 

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

L
Lukasan
Zgadzam się trochę przydatnych wskazówek z tematu monitoring gps można znaleźć na moim blogu
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska