Jak będzie wyglądała nowa flaga Mogilna
www.pomorska.pl/mogilno
Więcej informacji z Mogilna znajdziesz na stronie www.pomorska.pl/mogilno
Używana od końca lat 90. XX wieku flaga w kolorach niebieskim, żółtym i zielonym nigdy nie była prawnie usankcjonowana. W praktyce to oznacza, że nie można nawet nazywać jej flagą. Nie było uchwały rady miejskiej i opinii Komisji Heraldycznej, działającej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Chcieli zatwierdzić, muszą unieważnić
Jak to się stało? Jak wyjaśnia przewodnicząca rady miejskiej Elżbieta Sarnowska propozycja ustanowienia flagi miasta padła w 1997 roku podczas posiedzenia ówczesnego zarządu miasta. Przemysław Majcherkiewicz, wtedy wiceburmistrz uzasadniał, że barwami Mogilna powinny być żółty jako kolor gazu, niebieski - kolor jeziora i zielony - jako kolor rolnictwa.
- Opinii Komisji Heraldycznej nie mogło wtedy być, bo powstała ona z początkiem 2000 roku. Ale też nigdy nie usankcjonowano prawnie flagi Mogilna - mówi Elżbieta Sarnowska.
To, że flaga formalnie jest nielegalna wyszło na jaw, kiedy przewodnicząca rady chciała, aby obecna rada miejska ją formalnie zatwierdziła.
Okazało się, że Komisja Heraldyczna nie wyda pozytywnej opinii na temat niebiesko-żółto- zielonej flagi, bo jej barwy są niezgodne z barwami herbu.
Potwierdza to dwóch naukowców, do których o opinię zwróciła się przewodnicza rady miejskiej. Doktor Piotr Pokora z poznańskiego UAM wyjaśnia, że "oczywisty jest brak zgodności jej (flagi - przyp. red) barw z barwami herbu - barwy muszą być identyczne, nie należy wprowadzać barw trzecich". Doktor Pokora wyjaśnia, że górny pas flagi powinien być zastrzeżony dla barwy godła, dolny dla barwy pola herbowego. W przypadku Mogilna flaga powinna być zatem żółto-niebieska. Drugi poproszony o opinię naukowiec prof. dr hab. Krzysztof Mikulski z UMK podkreśla, że "wprowadzenie na flagę dodatkowej barwy możliwe jest tylko wówczas, jeżeli istnieją po temu poważne i dobrze umotywowane powody historyczne". Profesor podkreśla przy tym, że powodem do umieszczenia dodatkowego koloru nie może być rolniczy charakter regionu czy lokalna popularność jakiejś organizacji politycznej.
.
Niech wybiorą mieszkańcy
Władze miasta chcą teraz, aby po konsultacjach społecznych wybrano nowy wzór flagi. Propozycje, jak mogłaby ona wyglądać przedstawiamy w internecie na stronie pomorska.pl.
Tymczasem głosy mieszkańców są podzielone.
- To kompletny absurd! Kilkanaście lat mieliśmy flagę, a teraz ktoś z zewnątrz będzie nam to zmieniał? Przecież to ma być nasz symbol, a nie jakiejś komisji z Warszawy. Mieszkam w Mogilnie prawie osiemdziesiąt lat i mam większe prawo decydować o fladze niż naukowcy - mówi pan Stanisław nasz Czytelnik z Mogilna. Ale nie brakuje też głosów, że miasto musi przestrzegać prawa, nawet jeśli komuś nie podoba się usunięcie zielonego koloru z symbolu miasta.
Herb też nie taki
Dodajmy jeszcze, że według specjalistów błędy pojawiają też się w przedstawianiu herbu miasta. Jest on przedstawiany jako tarcza z trze ma krzyżami ułożonymi w gwiazdę. Błędem jest przestawiania herbu z okalającym go paskiem.
- Herb w niewłaściwej formie umieszczony jest również w nagłówku oficjalnego papieru urzędowego Przewodniczącego Rady Mogilna! - podkreśla doktor Pokora.
Udostępnij