Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na jedną pielęgniarkę przypada 1100 dzieci

Dominika Kiss-Orska
fot. sxc
Rodzice martwią się, że pielęgniarki w szkołach nie pracują codziennie, tak jak było kiedyś. Barbara Nawrocka, rzecznik NFZ w Bydgoszczy odpowiada, że to wynika z przepisów.

- Martwi mnie, że w szkole, do której uczęszcza moja córka, pielęgniarka nie jest codziennie - mówi "Pomorskiej“ mama uczennicy jednej z bydgoskich podstawówek. - Co by było gdyby nagle zaczął ją boleć brzuch, albo zdarzyłby się, nie daj Boże, jakiś wypadek?

Proporcjonalny etat
- Według rozporządzenia ministra zdrowia na pełen etat pielęgniarki pracującej w szkole przypada 1100 uczniów - tłumaczy Barbara Nawrocka, rzecznik Narodowego Funduszu zdrowia w Bydgoszczy - Jeśli szkoła jest mniejsza, wówczas pielęgniarka może wykonywać swoje obowiązki w innej szkole. Stąd sytuacja, że pracują one nie każdego dnia tygodnia.

Liczba godzin pracy zależy od liczby dzieci, które uczą się w danej szkole. Dlatego pielęgniarka przyjmuje czasem dwa, czasem trzy godziny dziennie w określonych godzinach.

Odwszawia rodzic
Zapytaliśmy panią rzecznik o obowiązki wykonywane przez pielęgniarkę. Nawrocka odpowiada:

- To są zadania związane z profilaktyką, a także podstawowymi takimi jak ważenie, mierzenie, badanie wzroku. Jeśli wystąpi problem wszawicy, wówczas na prośbę szkoły lub bezpośredniej od rodziców, za ich pisemna zgoda, w pełnej dyskrecji pielęgniarka robi przegląd. O jego rezultacie informowani są rodzice i to oni zajmują się odwszawianiem.

Gabinet niezbędny
Pielęgniarki przyjmują w odpowiednio wyposażonych gabinetach.

- Jeśli dyrekcja nie ma takiego miejsca do wydzierżawienia, pielęgniarskie usługi wobec ucznia wykonywane są w pobliskiej przychodni. Dyrekcja szkoły nie ma obowiązku zakładania takiego gabinetu. To musi być osobne pomieszczenie i nie każdy może takie wygospodarować. W Bydgoszczy jednak znaczna większość szkół taką salę posiada. - odpowiada rzecznik.

- Wyposażenie gabinetu to nasza działka - mówi Marian Sajna, dyrektor wydziału edukacji UM w Bydgoszczy - Bardzo chętnie realizujemy wszystkie potrzeby szkół, które się do nas zgłaszają. Całą bazę załatwiamy my.

Medycyna szkolna
- W naszym województwie kujawsko-pomorskim mamy 229 kontraktów na medycynę szkolną, czyli zarówno pielęgniarki zrzeszone w grupach jak i te, które pracują indywidualnie.

Płaca pielęgniarki to 38,40 zł na rok za dziecko. Czyli miesięcznie 3,20 zł.

- Czas pracy jest proporcjonalny do liczby uczniów, dlatego jeśli pielęgniarki nie ma danego dnia w szkole tzn., że nie ma tylu uczniów, by musiała być w niej codziennie i pewnie jest w innej szkole - kończy Barbara Nawrocka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska