Ponadto do Rzymu na uroczystości kanonizacyjne Jana Pawła II udadzą się też: Ludwik Szuba, zastępca prezydenta Torunia, Krzysztof Kisielewski, dyrektor Wydziału Ewidencji i Rejestracji, prof. Jadwiga Łukaszewicz, przewodnicząca Rady Prezydenckiej, Ewa Banaszczuk-Kisiel, kierownik Referatu Współpracy Zewnętrznej. Na liście znaleźli się też: Marian Frąckiewicz, przewodniczący Rady Miasta Torunia, przedstawiciel SLD, Danuta Zając z klubu Czas Gospodarzy, Zbigniew Ernest z klubu PiS, Waldemar Przybyszewski z PO oraz Jerzy Wieczorek, Honorowy Obywatel Miasta Torunia. Toruńska ekipa samorządowców w podróż do Rzymu uda się już 24 kwietnia. Powrót zaplanowano pięć dni później.
O jaką kwotę uszczupli się zatem miejski budżet? Z informacji uzyskanych od urzędników wynika, że o ponad 26,7 tys. zł! - Są to koszty noclegów, transferów i ubezpieczenia oraz biletów lotniczych - wyjaśnia Aleksandra Iżycka, rzecznik prasowy prezydenta Torunia.
Przeczytaj także: 9. rocznica śmierci Jana Pawła II. Razem będziemy przy Ojcu Świętym
W skromniejszym gronie, bo zaledwie we troje do Watykanu, lecą grudziądzanie. Mieszkańców będzie reprezentował Robert Malinowski, włodarz miasta, Arkadiusz Goszka, przewodniczący Rady Miejskiej oraz ksiądz Dariusz Kunicki. Jeśli chodzi o wydatki związane z pobytem delegacji w stolicy apostolskiej, to będą one zdecydowanie mniejsze niż w przypadku Torunia. Ile dokładnie wyniosą? Na razie nie wiadomo. Bo... - Całość podliczymy po powrocie - tłumaczy Magdalena Jaworska-Nizioł, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Grudziądzu.
Póki co, "tajemnicą" nie są koszty biletów lotniczych i ubezpieczenia. Z kasy miejskiej wydano na ten cel w sumie około 3,4 tys. zł. Grudziądzanie w Rzymie będą przebywać trzy dni. Od 26 do 28 kwietnia.
Choć do Włoch na uroczystości kanonizacyjne Jana Pawła II udaje się także Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia, to z budżetu tego miasta nie zostanie wydana ani złotówka na ten wypad. Powód? - Koszty prezydent pokrywa sam - wyjaśnia Monika Dąbrowska rzecznik prasowy Urzędu Miasta Inowrocławia.
Wyjazdu do Rzymu nie planują natomiast władze Bydgoszczy, Chojnic i Włocławka. Arseniusz Finster, burmistrz Chojnic: - Zapraszam już dziś mieszkańców na wspólne oglądanie transmisji mszy kanonizacyjnej naszego Papieża na Rynek. Stanie tam ogromny telebim. Poza tym zaplanowaliśmy sporo imprez towarzyszących temu wydarzeniu. Między innymi koncerty i wystawy. Jan Paweł II jest Honorowym Obywatelem m.in.: Torunia, Bydgoszczy, Grudziądza, Włocławka, Chojnic i Inowrocławia. Uroczystości, w wyniku których nasz Papież zostanie uznany za świętego, zaplanowano na 27 kwietnia. W każdym z miast regionu w związku z tym zaplanowano wiele imprez dla wiernych. "Gazeta Pomorska" będzie o nich informowała.
Czytaj e-wydanie »