Zdecydowano o zmniejszeniu ilości jezior, na których podczas sezonu turystycznego, dopuszczone będzie używanie skuterów o motorówek.
Poprzednią uchwałę dotycząca ograniczeń i zakazów jednostek pływających, napędzanych silnikiem spalinowym, podjęto 28 kwietnia 2005 roku. Kilka tygodni potem wprowadzono niewielką poprawkę. Uchwała obowiązywała sześć lat.
Do podjęcia nowej, radnych skłoniły wnioski, które użytkownicy jezior kierowali do starostwa. Potem odbyły się konsultacje. Głos w dyskusji zabrały także gminy.
Ograniczenie ilości jezior, na których dopuszczone będzie używanie sprzętu motorowodnego w sezonie, nie jest jedyną zmianą. - Do tej pory ograniczenia i zakazy nie dotyczyły policji, straży miejskiej, pożarnej i rybackiej, pogotowia ratunkowego, Lasów Państwowych, służb ochrony środowiska, statków pasażerskich oraz ośrodków i organizacji, które podczas turnusów rehabilitacyjnych wykorzystują do asekuracji łodzie motorowodne. Wyjątek stanowiły też imprezy masowe, w trakcie których używa się tego typu sprzętu.
- W myśl nowej uchwały do tego grona dołączyły też kluby sportowe, które wypełniając cele statutowe wykorzystują sprzęt spalinowy, jachty żaglowe - pływające na silniku pomocniczym podczas podchodzenia i odchodzenia od pomostów i brzegów - oraz sprzęt pływający do amatorskiego połowu ryb z silnikiem do 4 KM - informuje Wiesław Rumel, ze żnińskiego starostwa.
Jednostki napędzane silnikiem spalinowym będą mogły pojawić się wyłącznie na: Jeziorze Wolickim (gm. Barcin), Jeziorze Rogowskim i Jeziorze Wolskim (gm. Rogowo) oraz na Jeziorze Żnińskim Dużym.
Ale, zarówno w starej, jak i w nowej uchwale, używanie tego typu sprzętu dopuszczone jest jedynie w określonych dniach i godzinach, a jego właściciele muszą legitymować się odpowiednimi patentami.
Stare zapisy mówiły, że na skuterach, motorówkach i ścigaczach można było poruszać się od 1 czerwca do 15 października w godz. od 10 do 19.
W nowej uchwale i to uległo zmianie. Poruszanie się na wymienionym sprzęcie będzie możliwe od 1 czerwca i tylko do końca września, w godzinach od 10 do 17. Dodajmy, że jednostki muszą zachować dodatkowo 50 - metrową odległość o brzegu jeziora i kąpieliska.
- Myślę, że podjęta co dopiero uchwała, to najlepszy kompromis uwzględniający interesy wszystkich użytkowników jezior, czyli wędkarzy, amatorów sportów wodnych oraz osób wypoczywających - dodał Wiesław Rumel.
Uchwała zacznie obowiązywać po upływie 14 dni od ogłoszenia jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko - Pomorskiego.
Czytaj e-wydanie »