https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na pl. Dekerta zagra największy instrument świata

(bas)
sxc
Nie lada atrakcja czeka jutro mieszkańców Lipna. W ramach Festiwalu Tour de Carillon zaplanowany wyjątkowy koncert na placu Dekerta.

Carillon to największy i najcięższy instrument na świecie. Składa się aż z 48 dzwonów, z których najcięższy waży ponad 800 kg, a najlżejszy 9 kg. Łączna masa instrumentu to prawie 5 ton. Jedynym miastem w Polsce, które może pochwalić się takim instrumentem jest Gdańsk. To tam znajdują się trzy czynne carillony, w tym jeden mobilny.

Festiwal Tour de Carillon organizowany jest po raz piąty. Tegoroczna edycja ma uczcić Międzynarodowy Rok Chopinowski i nawiązywać będzie do młodzień czych wędrówek kompozytora po Kujawach i Pomorzu. Jutrzejszy koncert w Lipnie rozpocznie się o godz. 16.00.

Zagrają: Magdalena Cynk - kierownik artystyczny festiwalu, kompozytor, carillonistka i krytyk muzyczny, Anna Kasprzy-cka- carillonistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku i koordynatorka prestiżowego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Klasycznej Morningside Music Bridge oraz Monika Kaźmierczak - carillonistka miasta Gdańska, gwiazda festiwalu. Wstęp wolny.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska