Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grudziądz pamięta o wybitnym skrzypku. W weekend odbędzie się VI Festiwal im. Piotra Janowskiego 2022 [program]

OPRAC.:
Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Piotr Janowski był wybitnym muzykiem. Urodził się w Grudziądzu
Piotr Janowski był wybitnym muzykiem. Urodził się w Grudziądzu Archiwum
W sobotę, 24 września się rozpocznie i do poniedziałku, 26 września trwać będzie VI Festiwal im. Piotra Janowskiego w Grudziądzu. Zaplanowano trzy koncerty.

VI Festiwal im. Piotra Janowskiego w Grudziądzu

Piotr Janowski był urodzonym w Grudziądzu, niezwykle utalentowanym skrzypkiem. Koncertował na kilku kontynentach. Był wykładowcą wyższych uczelni w Milwaukee, Rochester i Oslo. Wychował utalentowanych uczniów. Był pierwszym, polskim zwycięzcą Konkursu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Zrobił światową karierę. Zmarł w grudniu 2008 r., w wieku 57 lat.

Po śmierci skrzypka w Grudziądzu powołano Fundację im. Piotra Janowskiego, która pielęgnuje pamięć o wybitnym muzyku.

Fundacja jest głównym organizatorem Festiwalu im. Piotra Janowskiego, którego szósta już edycja odbędzie się w najbliższy weekend.

W ramach festiwalu odbędą się trzy koncerty: dwa w muzeum w Grudziądzu oraz trzeci w Państwowej Szkole Muzycznej.

VI Festiwal im. Piotra Janowskiego w Grudziądzu: 24, 25, 26 września. Program:

  • W sobotę, o g. 17 w muzeum rozpocznie się koncert "Piotr z Grudziądza na jedwabnym szlaku i w krainie samurajów". Koncert w wykonaniu Marii Pomianowskiej (suka biłgorajska, fidel płocka) i Mingjie Yu (zheng) będzie spotkaniem dwóch odległych kultur muzycznych świata.
    W programie znajdą się wybrane utwory Piotra z Grudziądza zaaranżowane na polskie i chińskie instrumenty strunowe, zestawione z tradycyjnymi kompozycjami chińskiej muzyki dworskiej, pochodzącymi z czasów gdy tworzył wybitny polski kompozytor. To jakby prezentacja dwóch równoległych muzycznych światów, które nie spotkały się za życia Piotra z Grudziądza, ale kilkaset lat później. Ponadto w programie znajdą się tradycyjne utwory chińskie, polskie oraz kompozycje Marii Pomianowskiej i Mingjie Yu dedykowane staropolskim fidelom kolanowym oraz starożytnym cytrom chińskim.
  • W niedzielę, o g. 17 w muzeum wysłuchać możemy natomiast koncertu "Historie miłosne. Clara i Robert Schumann" w wykonaniu Michała Rajewskiego (baryton), Marka Bugajskiego (altówka) oraz Joanny Maklakiewicz (fortepian).
    W programie cykl pieśni Roberta Schumanna Miłość poety, pieśni Clary Schumann, a także utwory skomponowane na altówkę i fortepian przez małżeństwo Schumannów, będące metaforą ich życiowego duetu. Wystąpią wybitni artyści Michał Rajewski (baryton), Marek Bugajski (altówka), Joanna Maklakiewicz (fortepian).
  • W poniedziałek, także o g. 17, w Państwowej Szkole Muzycznej im. Stanisława Moniuszki odbędzie się koncert "Wirtuozi z sąsiedztwa" podczas którego zagrają Monika Skruszewicz (skrzypce), Michał Rajewski, Joanna Maklakiewicz, Tomasz Gust, Mischa Kozłowski (fortepian).
  • Wstęp na koncerty jest bezpłatny.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska