Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na początek projekt wymarzonego domu

(M)
Pierwszym etapem w budowie domu jest stworzenie projektu wymarzonego domu
Pierwszym etapem w budowie domu jest stworzenie projektu wymarzonego domu sxc.hu
Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak wiele formalności i nerwów wymaga budowa wymarzonego domu. Najpierw należy znaleźć firmę, która stworzy odpowiedni projekt.

Należy pamiętać, że projekt dobieramy do działki. Mimo, iż w obowiązujących przepisach nie ma konkretnej normy określającej minimalną powierzchnię działki budowlanej, możemy natrafić na utrudnienia. Ograniczenia odnośnie możliwości zagospodarowania działki mogą wynikać z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a także innych aktów prawnych.

- Ustalenie warunków zabudowy oraz zasad zagospodarowania terenu określają normy - przypomina Michał Jaloveck, prezes ES Polska, która zajmuje się kompleksowym doradztwem, projektami i budową domów. - Mam na myśli nie tylko ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Musimy znać prawo budowlane, ustawę o ochronie przyrody, prawo wodne, czy ochrony środowiska.

To jednak nie koniec. Określone zasady przy budowie domu narzucają ustawy o drogach publicznych oraz o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Dochodzą do tego przepisy szczegółowe, np. rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki. To np. kwestia odległości ścian, tarasów, czy balkonów od granic geodezyjnych działki, która może rzutować na powierzchnię zabudowy.
Po wybraniu i zakupie działki, musimy zdobyć dla niej wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Po wyborze projektu domu i projektu budowlanego, należy zwrócić się do geodety. Jego zadanie to sporządzenie mapy sytuacyjno-wysokościowej dla działki w skali 1:500, przeznaczona do celów projektowych.

Z samym projektem wybieramy się do architekta po zaadaptowanie projektu do działki na mapie sytuacyjno-wysokościowej. Musi on również dostosować projekt architektoniczno-budowlany do warunków miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dostosuje także fundamenty budynku do warunków gruntowo-wodnych. W tym momencie potrzebne są badania geologiczne.
Następnie - jak mówi Michał Jaloveck - architekt zaprojektuje trasy przyłączenia mediów oraz wjazd na działkę.

Teraz można starać się o pozwolenie na budowę. Należy zgłosić się do wydziału architektury i budownictwa starostwa i złożyć wniosek o pozwolenie na budowę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska