MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na Stary Rynek we Włocławku wróci zieleni. Trwają nasadzenia. Zdjęcia

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
We Włocławku trwa przebudowa Starego Rynku.
We Włocławku trwa przebudowa Starego Rynku. Renata Katarzyna Brzostowska
Od września 2023 roku trwa przebudowa Starego Rynku We Włocławku. Z centrum miasta zniknie część granitowych płyt, a w ich miejsce pojawi się więcej zieleni, w tym także dużych drzew. Wykonawca przystąpił już do nasadzeń roślin. Stary Rynek ozdobią między innymi duże platany. Zobaczcie zdjęcia z placu budowy.

Spis treści

Takie prace zostaną wykonane na Starym Rynku we Włocławku

Zadanie pn. „Stary Rynek-Zielone Serce Miasta” wykonuje firma CARBON Mateusz Kwitliński z Włocławka, którą wybrano w drugim – ogłoszonym w czerwcu 2023 roku – przetargu. Swoje prace wyceniła na 1 988 420,00 zł.

Roboty w centrum miasta wykonawca rozpoczął w czwartek 14 września 2023 roku. Postawiono wtedy ogrodzenie i przystąpiono do rozbiórki granitowych płyt. Wykonawca na realizację zadania ma 120 dni od podpisania umowy, więc powinien skończyć do połowy listopada.

„Zakres inwestycji obejmuje rozbiórkę nawierzchni granitowych na rzecz powiększenia terenów zieleni z montażem małej architektury na placu Starego Rynku, prace ziemne, wykonanie platform/siedzisk drewnianych, montaż małej architektury, nasadzenie dużych drzew i innych roślin oraz wykonanie trawników. Celem utrzymania jakości zieleni, teren będzie wyposażony w automatyczny system nawadniania” – informował Urząd Miasta Włocławek po podpisaniu umowy.

Na Stary Rynek wróci zieleń. Trwają nasadzenia roślin

Na początku listopada 2023 Krzysztof Kukucki poinformował w mediach społecznościowych, że na Starym Ryku trwają już nasadzenia roślin. Urządzona zostanie tam nie tylko niska i średnia zieleń, zasadzonych zostanie także 58 dużych drzew – graby, lipy, głogi, dęby i platany.

„Piękne duże platany będą prawdziwą ozdobą Starego Rynku. Trwają nasadzenia roślin, które są kwintesencją projektu Zielone Serce Śródmieścia realizowanego w ramach Budżetu Obywatelskiego. Wcześniej odpowiednio przygotowano to miejsce. Usunięto część płyt granitowych, zwiększając powierzchnię biologicznie czynną. Wykonawca zamontował również specjalny system nawadniający, dzięki któremu rośliny będą pięknie rosnąć ciesząc oczy mieszkańców, a taki właśnie cel przyświecał wnioskodawcom” – poinformował na Facebooku senator Krzysztof Kukucki, który jeszcze do niedawna pełnił funkcję zastępcy prezydenta Włocławka.

Trwa głosowanie...

Czy Włocławek potrzebuje trzeciego mostu przez Wisłę?

NM Włocławek

W komentarzach Krzysztof Kukucki przypomniał, że miasto od czterech lat kupuje drzewa z pielęgnacją. Oznacza to, że wykonawca przez trzy lata musi m. in. podlewać zasadzone drzewa. Co istotne, jeśli zdarzy się, że drzewa się nie przyjmą, wykonawca musi wymienić je na własny koszt. Kukucki zaznaczył, że taka sytuacja miała niedawno miejsce na ul. Okrzei, gdzie zasadzono platany.

Zadanie finansowane jest ze środków norweskich

Przypomnijmy, że koszt całego zadania sfinansowany zostanie ze środków zewnętrznych. Miasto pozyskało na ten cel środki z funduszy norweskich - dofinansowanie ze środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Zadanie realizowane jest w ramach projektu pn. „WŁOCŁAWEK – MIASTO NOWYCH MOŻLIWOŚCI. Tutaj mieszkam, pracuję, inwestuję i tu wypoczywam”.

Co się stanie ze zdemontowanymi granitowymi płytami?

Mieszkańcy, między innymi w mediach społecznościowych, co jakiś czas dopytują, co stanie się z granitowymi płytami, które zostały usunięte ze Starego Rynku. Krzysztof Kukucki przekazał, że część z nich posłuży do wymiany uszkodzonych płyt na Starym Rynku, między innymi przy fontannie, a pozostałymi dysponować będzie Miejski Zakład Zieleni i Usług Komunalnych we Włocławku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska