MKTG SR - pasek na kartach artykułów

We Włocławku remontują most nad Zgłowiączą. Będzie też przejście z Bulwarów do parku Sienkiewicza

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
We Włocławku trwa przebudowa mostu nad Zgłowiączką.
We Włocławku trwa przebudowa mostu nad Zgłowiączką. Wojciech Alabrudziński
We Włocławku trwa przebudowa zabytkowego mostu nad Zgłowiączką, który ma odzyskać swój historyczny charakter. Inwestycja zakłada także budowę przejścia pieszo-rowerowego, które połączy Bulwary z parkiem Sienkiewicza. Obecnie trwa rozbiórka ceglanych balustrad i odsłanianie konstrukcji mostu. Wykonawca rozebrał już także chodniki i jezdnię.

Spis treści

Przebudowa mostu nad Zgłowiączką rozpoczęła się we wrześniu 2023

Prace związane z przebudową mostu nad Zgłowiączką i budową przejścia pieszo-rowerowego pod ul. Wyszyńskiego we Włocławku rozpoczęły się pod koniec września 2023 roku. Wykonawca – firma WANT – na realizację zadania ma dziesięć miesięcy od dnia podpisania umowy.

„W końcu przebudowywany jest most drogowy nad rzeką Zgłowiączką, a właściwie budowane jest przejście pieszo-rowerowe pomiędzy Bulwarami a zabytkowym Parkiem Sienkiewicza. Od 2012 roku postuluję o to rozwiązanie i w końcu je realizujemy z dofinansowaniem ze środków norweskich. Duża część kosztów, które poniesiemy na realizację tego zadania zostanie pokryta z Europejskiego Funduszu Obszaru Gospodarczego” – mówił Krzysztof Kukucki, zastępca prezydenta Włocławka, po rozpoczęciu prac przez wykonawcę zadania.

Most odzyska historyczny wygląd

Warto zaznaczyć, że po przebudowie most odzyska swój historyczny wygląd. Przywrócona zostanie jego forma architektoniczna sprzed 1914 roku.

Trwa głosowanie...

Czy Włocławek potrzebuje trzeciego mostu przez Wisłę?

NM Włocławek

„Co ważne – most pod nadzorem pani konserwator zabytków – projektant tak przygotował, żeby był – może nie kopią, ale nawiązywał do oryginalnego wyglądu z 1914 roku. Będą kandelabry, będą nowe balustrady. Całość na pewno zyska na swojej estetyce. Do tego osoby z niepełnosprawnościami będą miały ułatwiony dostęp i na Bulwary i do parku” – dodał Krzysztof Kukucki.

Przypomnijmy, że w ramach inwestycji powstanie także przejście, które połączy Bulwary i park Sienkiewicza. Będą z niego mogli korzystać nie tylko piesi, lecz także rowerzyści.

Tak przebiegają prace we Włocławku

Co obecnie dzieje się na placu budowy? Na jakim etapie są prace związane z inwestycją realizowaną we Włocławku przez firmę WANT z Tczewa?

„Przy budowie przejścia pieszo-rowerowego pod ul. Wyszyńskiego, które połączy Park im Henryka Sienkiewicza z Bulwarami aktualnie prace koncentrują się na rozbiórce ceglanych balustrad (z lat osiemdziesiątych XX w) oraz odsłonięciu konstrukcji mostu. Rozebrana została już również jezdnia oraz chodniki” – przekazał Krzysztof Kukucki w mediach społecznościowych w drugiej połowie października 2023 roku.

Utrudnienia na drogach w związku z inwestycją

Inwestycja wiąże się z utrudnieniami na drodze. Na czas robót zamknięta jest ulica Wyszyńskiego na odcinku od ul. Gdańskiej do Piwnej (same ulice: ul. Gdańska i ul. Piwna, pozostają dostępne dla ruchu). Ulica ma być zamknięta końca lipca 2024 roku.

W związku w zamknięciem fragmentu ulicy Wyszyńskiego, wprowadzono objazdy.

„Objazd dla samochodów osobowych wyznaczono ulicą Wojska Polskiego; pojazdy cięższe – o wadze do 15 ton – będą poruszały się objazdem przez ulicę Polskiej Organizacji Wojskowej, Plac Wolności i ul. Brzeską” – przekazał włocławski ratusz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Atak migranta na granicy. Ranny polski żołnierz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska