W Ciechocinku istnieje kilka budowli nadających miastu specyficzny klimat. Jedną z nich z pewnością jest charakterystyczna fontanna, która przez lata stała się ikoną uzdrowiska i jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji nie tylko w regionie, ale również w skali całego kraju.
Niestety od długiego czasu na próżno było odwiedzać Ciechocinek z myślą o zdjęciu przy popularnym „Grzybku” czy inhalacji zdrowotną solanką. Na początku kwietnia 2018 roku fontanna uległa uszkodzeniu. Pękł i przełamał się kielich wykonany z betonu i stali, a symbol miasta czekał na odrodzenie.
Czytaj także:Parada Majowa 2019 w Ciechocinku. Sezon kuracyjny otwarty! [zobacz zdjęcia]
Pierwsza żelazobetonowa konstrukcja fontanny zaczęła swoją pracę w Ciechocinku w czerwcu 1925 roku. Jest to jeden z najpopularniejszych symboli uzdrowiska i element ciechocińskiego pomnika historii. Przez lata powstało 5 jego mutacji, które z biegiem czasu zostały strawione przez solankę. Średnio trwało to około 18 lat, jednak ostatnia fontanna przeżyła ich 20.
Inaugurację działalności nowego ciechocińskiego „Grzybka” rozpoczął uroczysty pochód z udziałem orkiestry dętej z Aleksandrowa Kujawskiego do fontanny spod siedziby Zarządu Uzdrowiska Ciechocinek S.A. będącego właścicielem zabytku. W uroczystości udział wzięła udział rzesza zaproszonych gości, mieszkańców i kuracjuszy.
Agro Pomorska odcinek 58
