Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na tym pikniku można się nauczyć jak ratować życie i pomagać, gdy przytrafi się nieszczęście

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Podczas rodzinnych pikników, w ramach akcji „Bezpieczne i ekologiczne wakacje”, można nauczyć się m.in. resuscytacji dzięki ćwiczeniom na fantomie
Podczas rodzinnych pikników, w ramach akcji „Bezpieczne i ekologiczne wakacje”, można nauczyć się m.in. resuscytacji dzięki ćwiczeniom na fantomie Grzegorz Olkowski
Nie zawsze czas letniej przygody kończy się szczęśliwie. Brak odpowiedzialności czy brawura, mogą przyczynić się do nieszczęść. Stowarzyszenie „Integracja i Współpraca” edukuje przez zabawę, by temu zaradzić.

Stowarzyszenie „Integracja i Współpraca” już po raz dziesiąty organizuje ogólnopolską akcję „Bezpieczne i Ekologiczne Wakacje”, która doskonale wpisuje się w jeden z ich celów statutowych, jakim jest działalność edukacyjna i propagowanie szeroko rozumianego bezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży.

- Nasze imprezy mają charakter festynu rodzinnego podczas którego, poprzez wspólne gry i zabawy edukujemy dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe w zakresie zagrożeń czyhających na naszych najbliższych, szczególnie w okresie wzmożonego wypoczynku. Każdy festyn to synteza słowa i muzyki; pokazy ratownictwa, nauka resuscytacji, konkursy i zabawy edukacyjne - informują organizatorzy. - Dla większości młodych ludzi okres wakacji kojarzy się z beztroską i odpoczynkiem. Po trudach związanych z nauką przychodzi czas wytchnienia. Nie zawsze jest jednak tak, że czas wakacyjnej przygody i beztroski kończy się szczęśliwie. Brak odpowiedzialności oraz brawura, jak również przeświadczenie o wszechmocności przyczyniają się do nieszczęść. Dlatego tak ważne są „Bezpieczne i Ekologiczne Wakacje”, które integrując różne środowiska, pozwalają w odpowiednim momencie dotrzeć z jasnym przekazem do młodych ludzi oraz ich rodziców.

W ramach tegorocznej edycji akcji, Stowarzyszenie przygotowało piętnaście imprez na terenie naszego województwa. Dziesięć z nich już za nami. W letnie dni organizatorzy odwiedzili: Bydgoszcz, Płock, Złąwieś Wielką, Włocławek, Chełmno, Wielgie, Golub-Dobrzyń, Ciechocinek, Brodnicę i Toruń. W Toruniu akcję zorganizowano w miniony czwartek na terenie kompleksu letnich basenów na Bydgoskim przedmieściu, przy okazji miejskiej imprezy sportowej pn. „All Day Beach Party 2018”. Na uczestników czekały m.in. pokazy resuscytacji krążeniowo-oddechowej, konkursy z wiedzy o ekologii i bezpieczeństwie. Można było także założyć narkogogle i przespacerować się slalomem po wyznaczonym torze, by zobaczyć jakie wrażenia odczuwa osoba pod wpływem narkotyków. Na chętnych czekał także dietetyk z firmy Medicor, który przeprowadzał badania diagnostyczne. Dla uczestników konkursów i tych, którzy zdecydowali się przeprowadzić resuscytację na specjalnym fantomie, były nagrody.

- To bardzo fajna i potrzebna akcja. Dzieci powinny być edukowane jeśli chodzi o pierwszą pomoc. Tutaj można poćwiczyć, ale w rzeczywistości ludzie inaczej reagują, bo pojawia się adrenalina; strach, który paraliżuje czy obawa, że zrobią krzywdę zamiast pomóc pokrzywdzonemu. Ale ćwiczenia są potrzebne, bo w przypadku konieczności ratowania czyjegoś życia, mogą pomóc przełamać nasze obawy - mówi pan Mariusz.

Pokonanie slalomem trasy w narkogoglach dla wielu było nie lada wyzwaniem. Po próbie, którą często traktowano jak dobrą zabawę, przychodziły refleksje. - Niewyobrażalne doświadczenie. Nie mogłam pokonać drogi. Minęłam dwa słupki i musiałam przerwać, bo miałam zawroty głowy i nic nie widziałam - dzieli się wrażeniami jedna z uczestniczek.

- Zawirowania są straszne i dlatego jeśli ktoś po spożyciu narkotyków wsiadłby za kółko, to byłoby to morderstwo. Efekt jest gorszy niż po alkoholu - dodaje pan Marek.

- Na tym polega właśnie „zamulenie” jeśli chodzi o narkotyki, bo mamy podwójne wizje, ziemia robi się bardziej okrągła, zaczyna nam uciekać podłoże spod nóg - wyjaśnia Arkadiusz Woody Wudarski ze Stowarzyszenia „Integracja i Współpraca”.

Przed nami jeszcze pięć imprez. Odbędą się w: Gostyninie (28 lipca), Cekcynie (4 sierpnia), Lubiczu (18 sierpnia), Kowalewie-Pomorskim (19 sierpnia) oraz w Chełmży (1 września).

- W każdym miejscu jest coś innego. W niektórych miastach pomagają nam lokalne straże i policjanci, którzy pokazują sprzęt, a dzieci mogą przejechać się specjalistycznym samochodem. W tym roku jeździ z nami też mobilne centrum prof. Skarżyńskiego, w którym można zbadać słuch. Współpracuje z nami też Poczta Polska. Każdy może narysować pocztówkę i wysłać ją. Najlepsza jest zawsze nagradzana - informuje Jędrzej Janiszewski, koordynator akcji „Bezpieczne i ekologiczne wakacje”. - 18 sierpnia będziemy na imprezie przy SP w Lubiczu Górnym. Będziemy mieli symulator dachowania, symulator zderzenia oraz refleksomierz. Możliwe, że uda nam się wynegocjować zadymiony namiot.

FLESZ - letnie upały, jak reagować w razie udaru słonecznego?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska