Gminy nie mają innego wyjścia. Jeśli chcą się rozwijać i realizować drogie inwestycje, muszą szukać dodatkowych dochodów. Stałe wpływy do budżetów małych samorządów, są zbyt niskie, aby wystarczyły na duże projekty.
Z tego samego powodu trudno też im sięgnąć po pieniądze unijne. Potrzebny jest bowiem wkład własny.
Z ograniczonymi środkami na inwestycje boryka się między innymi gmina Świecie nad Osą. Szansą na wyjście tego samorządu z finansowego dołka może być farma wiatrowa.
Jej budowa jest planowana w miejscowości Linowo. Mają tam stanąć w sumie 24 maszty z turbinami. Od strony formalnej wszystko zapięte jest na ostatni guzik.
Kiedy więc ruszy montowanie wiatraków?
- Powinno to nastąpić w drugiej połowie tego roku. W skład projektu wchodzą nie tylko turbiny wiatrowe, ale również m.in. drogi dojazdowe, place montażowe oraz podziemne instalacje telekomunikacyjne - informuje Janusz Berger, specjalista ds. komunikacji firmy Greenbear, która będzie budowa farmę,.
Co za kasą z wiatraków?
Na co pójdzie kasa z wiatraków? - Jeszcze o tym nie myślimy, bo nie chcemy dzielić skóry na niedźwiedziu - zapewnia Ireneusz Maj, wójt Świecia nad Osą.
Skórę na niedźwiedziu wstępnie podzielił już Krzysztof Chodubski, burmistrz Radzynia Chełmińskiego. Na terenie tej gminy, w energię z wiatru chcą zainwestować 3 firmy. 22 maszty mają stanąć w Zielnowie, Gawłowicach i Dębieńcu.
- Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa rozpocznie się w przyszłym roku - przewiduje burmistrz Chodubski. Roczne wpływy do budżetu to około 2 miliony złotych.
- Zostaną przeznaczone na remonty dróg - dodaje włodarz Radzynia Chełm.
"Nie" wiatrakom nie mówi też gmina Gruta. Kilka dni wójt Halina Kowalkowska spotkała się w tej sprawie z mieszkańcami.
- Chciałam, żeby ludzie otrzymali szczegółowe informacje na temat funkcjonowania farm wiatrowych - tłumaczy Kowalkowska.
Nie przesądza czy na terenie gminy staną turbiny.
Na razie samorząd przystępuje do przygotowania studium kierunków zagospodarowania przestrzennego, które określi, w których miejscach mogą być stawiane maszty z turbinami.
Czytaj e-wydanie »